Haşim Kılıç'tan Anayasa açıklaması

Haşim Kılıç'tan Anayasa açıklaması.10589
  • Giriş : 24.04.2009 / 23:23:00

Anasaya Mahkemesi, Anayasa taslağı hazırlığı yapıyor mu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ''şu an için herhangi bir anayasa taslağı hazırlığı içinde olmadıklarını'' bildirdi.

Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin 47. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda bir gazetecinin, yeni bir Anayasa Değişikliği taslağı hazırlayıp hazırlamadıkları sorusu üzerine, 2003'te kurul olarak bir taslak hazırladıklarını ve dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin ile birlikte TBMM Başkanı, başbakan ve ana muhalefet partisine gönderdiklerini anlattı.

Kılıç, ''o metnin, Anayasa Mahkemesi'nin bugünkü görüşünü yansıtıp yansıtmadığı'' sorusu üzerine, metni hazırlayan kurulun değiştiğini, farklı bir kurulun görevde olduğunu, bu yüzden metnin, yüksek mahkemenin görüşü olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. Kılıç, ''şu an içinse herhangi bir taslak hazırlığı içinde olmadıklarını'' bildirdi.

Kılıç, 2003'te hazırlanan metnin Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru konusunun çerçevesini çizen bir metin olduğunu, bu konuda çok fazla değişiklik yapılamayacağını ifade ederek, ''Bizim düşündüğümüz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin güvence altına aldığı, hak ve sınırları çerçeve kabul eden, temel hak ve özgürlüklerle sınırlı olan bir bireysel başvurudur'' dedi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruya ve mahkemeye TBMM'nin üye seçmesine karşı çıktığının hatırlatılması üzerine de Kılıç, Gerçeker'in kişisel düşüncesini dile getirdiğini, bunu saygıyla karşıladığını, ancak konunun karşılıklı görüşmeyle kesinlik kazanacağını söyledi.

Kılıç, 1961 Anayasası'nda, Anayasa Mahkemesi üyelerinin 3'te 1'inin meclis ve senato ortaklığıyla belirlendiğini hatırlatarak, bu uygulamanın 1982 Anayasası ile kaldırıldığını ve yeni bir uygulamaya geçmenin de olanaksız olmadığını kaydetti.

Anayasa Mahkemesi'nin yeni hizmet binasında bulunan adalet tanrıçasının, ''gözleri açık Anadolu genç kızı'' olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıç, heykelin özel bir siparişle yaptırılmadığını, konuyu heykeltıraşın inisiyatifine bıraktıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*