Haşim Kılıç'tan anayasa değişikliği ile ilgili açıklama

Haşim Kılıç'tan anayasa değişikliği ile ilgili açıklama.10589
  • Giriş : 30.04.2008 / 20:18:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 20:20:41

Kılıç, başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören anayasa değişikliği ile ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç,başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasını öngören anayasa değişikliğinin iptali istemiyle açılan davada, raportörün raporunu tamamlamasından sonra en kısa sürede görüşmek için gün belirleyeceğini bildirdi.

Kılıç,bu davanın raporunu hazırlamak üzere görevlendirilen raportörün, aynı zamanda AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davanın da raportörü olduğunu anımsattı. Kılıç, şunları kaydetti:

''Raportör, o davanın ilk inceleme raporunu hazırlamak için anayasa değişikliğine ilişkin rapor hazırlıklarına 10-15 gün ara verdi. Raportörün rahat ortamda çalışması lazım. Raporunu hazırlamaya devam ediyor. Rapor tamamlanmadan size görüşeceğimiz günle ilgili bir şey söyleyemem. Rapor tamamlandıktan sonra en kısa sürede görüşmek için gün belirleyeceğim.''

Haşim Kılıç, bir soru üzerine, davanın görüşülmesinde herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını belirterek, anayasa değişikliklerinin öncelikli görüşülecek davalar arasında yer aldığını vurguladı.

CHP, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasını öngören Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerinin değiştiren kanunun ''yok hükmünde sayılması'', iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious