'Hassas ülkeyiz, kapatmalar normal'

'Hassas ülkeyiz, kapatmalar normal'.12737
  • Giriş : 17.10.2008 / 22:14:00

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Acarer, internet Daire Başkanlığı'nın kapattığı internet siteleri için, bakın nasıl bir savunma bir savunma yaptı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Telekomünikasyon Kurumu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'nin hassas konuları olduğunu belirterek, İnternet Daire Başkanlığı'nın kanunun kendisine verilen görevi yaptığını, başkanlığın çalışmalarının anlayışla karşılanması gerektiğini söyledi. Baz istasyonlarının çokluğunun değil azlığının riskli olduğunu savunan Acarer, ayrıca kriz sürecinde GSM operatörlerinde işçi çıkarmamalarını istedi.

Bozcaada, Gökçeada ve Gelibolu Yarımadası'nın GSM kapsamına alınmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısına katılan TK Başkanı Tayfun Acarer, internette getirilen bazı kısıtlamaların eleştirildiğini hatırlatarak, bunların yanlış değerlendirmeler olduğunu kaydetti. Türkiye'nin hassas konuları olduğuna işaret eden Acarer, “Bunlardan biri Atatürk. Her ülkenin buna saygı göstermesi lazım. Türkiye'nin geleceği önemli. Özellikle gençler ve çocuklar için internetin güvenli olması gerekiyor. İnternet Daire Başkanlığı kanunun kendisine verdiği görevleri yapıyor. Bu çalışmalar anlayışla karşılanmalı” diye konuştu.

Baz istasyonlarına da değinen Acarer, baz istasyonlarının çokluğunun değil azlığının riskli olduğunu savundu. Baz istasyonlarının mobil sistemin vazgeçilmezi olduğunu ifade eden Acarer, baz istasyonlarının az olduğu yerde sinyalin zayıf olması nedeniyle telefonun bağlanmak için daha fazla enerji harcayacağına dikkat çekti.

-“KRİZDE SAKIN İŞÇİ ÇIKARMAYIN”-

Makul baz istasyonu olması gerektiğini dile getiren Acarer, “Üçüncü Nesil'de de (3N) Dördüncü Nesilde de (4N) bu böyle olacak. Bazı konuyu tam bilmeyenler baz istasyonlarını şehir dışına taşıyalım diye öneriler sunuyor. Yani bu fay hattını şehrin dışına çıkarılması gibi bir şey” diye konuştu.

94 milyon telefonun kayıt altına alındığını belirten Acarer, bunun değerinin 13 milyar dolar olduğunu vurguladı.
Bilişim sektörünün ülkelerin istihdam, yan sanayi ve ekonominin desteklenmesi nedeniyle lokomotif sektörleri arasında yer aldığını dile getiren Acarer, yaşanan küresel krizde bunun şans olacağını söyledi. Acarer, “Bu krizde sakın eleman çıkartmayın. Alabildiğiniz kadar eleman alın. Ülkeye destek verin” dedi.

-“ÜÇ GSM'İ DE KULLANIYORUM”-

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Acarer, numara taşınabilirliğin ücretini birkaç gün içinde açıklayacaklarını söyledi. Bir gazetecinin “Sizde numaranızı taşıyacak mısız?” sorusu üzerine Acarer, “Ben üç GSM'de kullanıyorum” dedi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*