Hasta karnında bez unutmaya son!

Hasta karnında bez unutmaya son!.13578
  • Giriş : 14.01.2009 / 12:45:00

Yapılan ameliyatlarda zaman zaman hastanın karından unutulan gazlı beslere çözüm bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Trakya ÜniversitesiTıp Fakültesi Hastanesi bu problemin ortadan kalkması için kurdela yöntemini uygulayacak. Gelişmiş ülkelerde uygulanan bu yöntem sayesinde hastalar ve hekimler rahat bir nefes alacak.

Hastane yönetimini çözüm konusunda yeni arayışa sevk eden olay geçtiğimiz günlerde meydana geldi. Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen Refiye Özcan safra kesesindeki taş nedeniyle ameliyat edildi.

Daha sonra taburcu edilen hastanın ağrılarının artması üzerine tekrar hastaneye başvuruldu. Yapılan röntgen çekimlerinden sonra hastanın karnında yaklaşık 35 santimlik gazlı kompres unutulduğu tespit edildi. Hastaya gerekli müdahaleler yapıldı. Sorun giderilerek hasta tekrar taburcu edildi.

Konu ile ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Coşkun, şimdiye kadar gerçekleştirdikleri 25 bin ameliyatta ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söyledi.
Yaşanan olay sonrasında olay sonrası gazlı kompreslere ''kurdele takma'' sistemine geçeceklerini belirten Coşkun, unutma hadisesinin eğitimini tam alamamış bir personelden kaynaklandığını belirtti.
Prof. Dr. Coşkun, ''İstatistiklere göre gazlı kompreslerin, hastanın içinde unutulma olasılığı 10 binde birdir. Bizim yaptığımız 25 bin ameliyatta ilk kez başımıza bu olay geldi. Eğitimini tam tamamlamamış personelin, kompres sayımında yaptığı bir hatadan kaynaklandı. Artık ameliyatlara kurdeleli gazlı kompreslerle gireceğiz. Bu kurdeleler kompreslerin hastanın içinde unutulmasını önleyecek. Böylece kurdeleli sistemle artık böyle olumsuz durumlarla karşılaşmayacağız.'' dedi.

Gazlı bez kurdeleleri Tıp Fakültesi zemin katında bulunan atölyelerde hastane personeli tarafından dikiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*