Hastalar katılım payı ödemeyecek

Hastalar katılım payı ödemeyecek.8647
  • Giriş : 24.04.2009 / 10:40:00

Danıştay, hastaları sevindirecek bir karara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Sağlık İşletmeleri Derneği'nin açtığı davayı karara bağlayan Danıştay 10. Dairesi, SGK'nın Sağlık Uygulama Tebliği'nin muayene sırasında hastalardan katılım payı alınmasına ilişkin bölümünün yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.

1 Ekim'de yürürlüğe giren uygulama sonrası, vatandaşlar özel sağlık kuruluşlarına 10, üniversite hastanelerine 6, devlet hastanelerine ise 3 TL katılım payı ödüyordu. Özel sağlık kuruluşları uygulamanın yürürlükten kaldırılması için girişimlerde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı. SGK, özel hastanelerin katılım paylarını tahsil etmelerini sağlamak için ağır para cezaları vermeye hazırlanıyordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Sami Türkoğlu, 1 aylık geçiş döneminin ardından yeni düzenlemeye uyacaklarını söyledi. Yüksek Mahkeme'nin hastanelerde uygulanan farklı katılım payına ilişkin düzenlemeyi iptal ettiğine dikkat çeken Türkoğlu, "Ya katılım payını bütün sağlık kuruluşları için tek rakam olarak uygulayacağız ya da bu konuyu yasa ile düzenleyeceğiz. Karar, sağlık kuruluşlarından farklı katılım payları alınamayacağına ilişkin. Örneğin bütün hastanelerde 5 TL katılım payı alınabilir. Buna engel yok." dedi. SGK, bu uygulamayı, vatandaşları devlet hastanelerine yönlendirmek amacıyla başlatmıştı. Muayene katılım payları sayesinde devletin kasasına yılda en az 1 milyar TL girmesi hedefleniyordu.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Cevat Şengül, kararı vatandaş için çok önemli bir gelişme olarak değerlendirdi. Vatandaşın muayene katılım paylarından dolayı özel hastanelerden uzaklaştığını aktaran Şengül, kararın uygulanmasıyla vatandaşların hastanelere daha rahat geleceğini dile getirdi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*