Hastalar oruç tutmalı mı?

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Mısır'da, hastalarından oruç tutmalarını isteyen İslamcı doktorlar nedeniyle ramazanda kalp ve beyin rahatsızlıklarında belirgin artış yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AFP'ye konuşan Mısır'ın ünlü kardiyologlarından, Mısır Ulusal Kalp Enstitüsü mensubu Profesör Muhammed Ahmed Nasr, "ramazanın son günlerine doğru beyin ve kalp sorunlarında artış meydana geldiğini gözlemledik. İslam'da bir hastalıktan mustarip olanlar oruç tutmak zorunda değildir ama hastalarına gerçeği söylemeyen çember sakallı doktorlar var" dedi.

AFP, "Tıp çevrelerinde İslami köktendinciliğin yaygınlaşması çok tehlikeli bir fenomen olmaya başladı" diye konuşan kardiyoloğun, bu konuda kaleme aldığı bir makalesinin de Mısır basınında önceki gün yayımlandığını belirtti.

Ölüme kadar gidebiliyor
Nasr, "Ramazan ayının sonlarına doğru kalp hastalarının geçirdiği spazm ve rahatsızlıklarda çok belirgin bir artış var, durumu kötü olan hastalarda bu rahatsızlıklar ölüme kadar gidebiliyor" dedi. Mısır Ulusal Kalp Enstitüsü, uzun bir süredir tıp dünyasında İslamcılığın artan etkisine karşı kampanya yürütüyor.

Organ nakline karşılar
Derneğin İslamcı etkiye karşı mücadele ettiği bir başka alan da köktendinci doktorların engellemeye çalıştığı organ nakilleri. Organ naklini onaylayan ve düzenleyen yeni bir yasanın, ülkedeki önde gelen din adamları tarafından da desteklenmesine karşın, köktendinci hekimler tarafından "organ naklinin dine aykırı olduğu gerekçesiyle" sürekli engellendiği belirtiliyor. Organ nakli konusundaki yasal boşluk, yasadışı organ trafiğinin büyümesine yol açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious