Hastalığa Türkçe teşhis konulucak

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

Tıp alanında söz sahibi 57 öğretim üyesi ve doktor, tıp terimlerini Türkçeleştirdi. 41 ayrı branşının 29 bin terimine Türkçe karşılık bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı'nın editörlüğünde başlatılan çalışmada Türk Dil Kurumu ile işbirliği yapıldı. Tıbbi terimlerin Türkçe yazımında birliktelik oluşturacak çalışmaya 2003 Ocak ayında başlanmıştı. Şimdiye kadar çeşitli üniversitelerden yaklaşık 57 tıpçının katılımı ile devam eden Türkçe Tıp Terimleri Sözlüğü ile tıptaki 41 ayrı branşın sözlüğü oluşturuldu.

Sendrom Dergisi'nin eki olarak her ay bir tıp branşının sözlüğü hazırlanıyor. Geriye kalan 15 branşın sözlükleri hazırlandığında Türkçe Tıp Terimleri Sözlüğü adı altında kitap olarak yayınlanacak. Prof. Dr. Yakıncı, sözlükten terim karmaşasından nasibini alan eczacılar ile tıbbın diğer kollarında çalışan insanların da faydalanacağını ifade ediyor. Eczacılık Terimleri Sözlüğü olarak da Farmasötik Teknoloji, Fitoterapi, Toksikoloji Terimleri adı altında 3 ayrı sözlük hazırlandı. Bu sözlüklerle eczacılar da terim ve kavram karmaşasından kurtulacak. Türkçe Tıp Sözlüğü çalışması, kelimeler Türkçe olarak sıralandığı için kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor.

Örneğin 'böbrek' kelimesini 'kidney' veya 'aşı' kelimesini 'vaccine' diye aramaya gerek kalmıyor. Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, yapılan çalışmanın en önemli işlevini, 'Türkçe'nin bir tıp dili olarak yerleşmesini sağlamaya yardımcı olmak' şeklinde anlatıyor. Sözlüğün tıptaki terimlerin oturması açısından önemli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yakıncı, "Bir terim ne anlama geliyor? Kelimeler nasıl yazılıyor? Bu anlamda bir birliktelik olursa işler daha da kolaylaşacak. Bir kelimenin en az üç çeşit yazılımı var. Bunlardan hangisi doğru bunda mutabakata varmalıyız." dedi. Bu arada sözlüğün yer aldığı, www.tipterimleri.com adresinde ziyaretçiler de görüşlerini yazabiliyor.

Türkçeye çevrilen tıbbi terimlerden bazıları

axillar aksiller koltuk altı
Shagreen spots Shagreen lekeleri ham deri lekeleri
hemorrhage hemoraji kanama
Hutchinson triad Hutchinson triadı Hutchinson üçlüsü
diaper dermatitis diaper dermatit alt bezi dermatiti
lipid lipit yağ
inflamation enflamasyon yangı
cerebrum serebrum beyin
secretion sekresyon salgı
infant infant bebek
adolescence adolesan ergen

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious