Hastalığın tedavisinde ilk önemli faktör...

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Ağrının insanlar için Allah(c.c)'ın bir lütfu olduğunu belirten Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay, bir çok hastalığın teşhisi ve tedavisinin kökeninde öncelikle hissedilen ağrının yattığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ağrı ve Ağrı kesiciler ile ilgili Mersin Hilton Oteli'nde düzenlenen halk toplantısında konuşan Tulunay, tanısı konulamayan ağrının tedavi edilemeyeceğini, bunun da gerek insan hayatında gerekse de Türkiye ekonomisinde ciddi olumsuz etkilerinin olacağını vurguladı.

Türkiye'de bir çok insanın ağrılarıyla birlikte ızdırap içinde yaşadığını belirten Tulunay, "Bu nedenle çocukların okula, yetişkinlerin ise işe gidemediği oluyor. Ağrıları gidermek için kullanılan yanlış ilaçlar hem can kaybına hem de ciddi miktarda ekonomik kayıplara neden oluyor. Gelişmiş ülkeler bütün bunların önüne geçebilmek için ülkelerinin Ağrı haritasını çıkarmış durumda. Çünkü ağrı, yaşanılan coğrafyaya, genetik özelliklere, beslenme alışkanlıklarına, doğa şartlarına göre daha birçok faktörlerden etkilenmektedir." dedi.

Bilgi eksikliğinden dolayı Türkiye'de Ağrı kesici kullanımında yanlışlıklar yapıldığını kaydeden Tulunay, fiyatı daha pahalı olan ilacın daha etkili olduğu yönünde genel bir kanının olduğunu ifade etti.

Tulunay, "Bu inanış sonucunda çok ciddi ekonomik kayıplar ve sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Uzun yıllardır kullanılan ve fiyatı düşük olan Ağrı kesiciler en az pahalı olanlar kadar etkili olup yıllardır kullanılmalarına rağmen bağlı olarak güvenilirliklerini ispat etmişlerdir. Akıllı Ağrı kesici kullanımı ile birçok sağlık sorunu ortadan kalkabileceği gibi ekonomik kayıpların da önüne geçilebilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious