Hastalık esir mi aldı?

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Soğuk hava sebebiyle hastalık mı yaşıyorsunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Erbay Apaydın, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin, soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere zatürre, sinüzit, larenjit, bronşit ve astım gibi hastalıkların daha sık karşılaşıldığı bir mevsim olduğunu söyledi.

Soğuğun, direkt olarak hastalıklara ve enfeksiyonlara duyarlılığı artırmadığının, gönüllüler üzerinde yapılan çalışmalarda ortaya çıktığını ifade eden Apaydın, şöyle konuştu:

''Ancak kış aylarında soğuk nedeniyle kapalı mekanlarda (sinema, kafeterya, toplu taşıma araçları gibi) bulunma ve yakın temas olasılığının artmasıyla ilişkili olarak hastalıkların bulaşma oranı artmaktadır. Hava sıcaklığının düşmesi ve nem oranının değişimi, kış mevsiminde bazı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesine neden olmaktadır.''

Apaydın, hastalık etkeni mikroorganizmaların bulaşmasında, hasta kişilerden hapşırma, öksürme yoluyla çevreye yayılan damlacıkların direkt solunum yoluyla alınması ya da hasta kişilerin çıkartıları ile kirlenen yüzeylere temasının önemli olduğunu anlattı.

Sigara içenlerdeki belirtiler

Çocuklu ailelerde özellikle kadınlarda enfeksiyonlara daha sık rastlandığına işaret eden Apaydın, ''Sigara içen kişilerde hastalık belirtileri de daha ağır olmakta ve hastalık daha uzun sürmektedir. Bebek ve ileri yaş grubundaki kişiler, şeker hastalığı, kronik kalp, dolaşım ve solunum sistemi hastalığı olanlar, hastalıklara genel olarak daha duyarlıdır'' diye konuştu.

Korunma yolları

Apaydın, soğukta insanların yağ ve karbonhidratlara olan gereksinimi artığı için düzenli beslenmenin yanı sıra besin içeriklerinin de iyi planlanmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Bol miktarda sebze ve meyve tüketiminin bağışıklık sistemini destekleyeceğinin unutulmaması gerektiğini belirten Apaydın, şunları kaydetti:

"Giysi seçiminde, hem terlemeyi hem de üşümeyi engelleyecek biçimde, gerektiğinde çıkarma olanağı sağlayacak katlı giysiler tercih edilmelidir. Kış mevsiminde özellikle sıkça görülen hastalıklar olan solunum yolu hastalıklarından korunmanın en önemli yolu tüm hastalıklarda olduğu gibi ellerin su ve sabunla yıkanmasıdır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara sahip kişilerin olduğu kapalı mekanlarda mümkünse uzun süre durulmamalı, bulunmak zorunluluğu olan bir mekan ise sık sık havalandırma yapılmalıdır.

Hastalığın bulaşmasını önlemek için aksırma, hapşırma ve öksürük sırasında ağız ve burun bir mendil aracılığı ile mutlaka kapatılmalıdır. Solunum yollarına ait hastalıklara yakalanma riskinden korunmak için mevsim başlangıcında hekim önerisi doğrultusunda grip ve zatürre aşılarını yaptırmak uygun olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious