Hastalık hayatını kararttı

Hastalık hayatını kararttı.9358
  • Giriş : 19.10.2007 / 08:40:00

Küçük Birgül ile annesi, 11 yıl önce doğumda verilen kanla Hepatit B'ye yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tedavi görürken evrakları başkasıyla karışan anne AİDS'li damgası yedi. "Hastasın" denilerek okula alınmayan Birgül, hâlâ okuma-yazma bilmiyor.

Bir ailenin hayatını karartan olaylar zinciri, bundan 11 yıl önce başladı. Doğum için Haseki Hastanesi'ne kaldırılan Emine V.'ye, burada verilen kandan Hepatit B virüsü bulaştı. Dünyaya yeni gözlerini açan Birgül V. de aynı mikrobu kaptı. Anne-kız Şişli Etfal Hastanesi'nde tedavi görmeye başlarken ikinci bir şok yaşadılar. Emine V., kendisiyle aynı adı taşıyan bir AİDS'li hastayla evrakları karışınca AİDS'li damgası yedi.

TEK İSTEĞİ OKUMAK

Emine hanım, ne yazık ki hasta olmadığını çevresindeki insanlara kanıtlayamadı. Emine hanımın düştüğü durumda en büyük zararı ise kızı Birgül gördü. Minik Birgül de annesi gibi AIDS hastası olduğu iddiasıyla toplumdan dışlandı. Okula gideceği için çok sevinen Birgül'ün sevinci kursağında kaldı. Birgül okulda tek kişilik sınıfa alınırken öğretmenler ders vermek istemedi. Üç ay boyunca boş sınıfa giden minik kız, sonunda okula gitmekten vazgeçti. Çaresizlik içinde evlatlarının sorununa çözüm bulmaya çalışan Vardar ailesi, Milli Eğitim Bakanlığı'na sığındı. Bakanlık, çözüm bulacağını, gerekirse Birgül'ün özel okulda tek bir sınıfta okuluna devam edeceğini açıkladı. Ancak bu vaatler de karşılıksız çıktı. Yaşadıklarından dolayı hayata küsen minik Birgül, "Artık ben de okula gitmek istemiyorum. 11 yaşımda olmama rağmen hâlâ okuma yazma bilmiyorum. Önümdeki kitapta yazılanları ben de okumak isterdim" dedi. Yaşadığı sıkıntıları gözyaşları içinde anlatan Emine V. "Çevremizdeki herkes bizi dışladı. Olayın üstünden 11 yıl geçmesine rağmen hiçbir semtte barınamadık. 11 ilçe değiştirdik" dedi.

HERKES DIŞLADI

Herkesin kendilerinden uzak durduğunu dile getiren Vardar şunları söyledi: "Bizi kimse görmek istemiyor. Kendi hayatımdan geçtim. Fakat kızımın okumasını istiyorum. Kızımın tedavi olmasını istiyorum. Kızım şu an okuldan nefret ediyor. Çünkü hem okula almıyorlar hem de okula gidince arkadaşları onunla oyun oynamıyor".

KİMSE İLGİLENMİYOR

Birgül'ün çaresiz babası Cevdet V. kızının 6 yaşına bastığı zaman hastalığından dolayı okula göndermeyeceğini yetkililere bildirdiğini ancak kimsenin kendisiyle ilgilenmediğini söyledi. Cevdet Vardar, "Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı, önce kızımın okula gitmesini sağlayacaklarını söyledi. Ama sonra ilgilenmediler. Kızım okula gitmek isteyene kadar hiçbir şey yapmadık" diye konuştu. Daha sonra Birgül'ün tekrar okula gitmek istemesi üzerine kayıt için Mithatpaşa İlköğretim Okulu'na gittiklerini anlatan dertli baba, "Hasta olduğu için burada okumasına da izin vermediler. Kızım okumayı çok istiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious