Hastalık mı, bahar yorgunluğu mu?

Hastalık mı, bahar yorgunluğu mu?.6129
  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Halsizlik, bitkinlik, isteksizlik... Bütün bunları değişen hava koşulları ve bahar yorgunluğuna bağlasak da altta yatan bir hastalık olabilir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Havaların ısınmasıyla birlikte yataktan kalkmak çok daha zor bir hal alırken gündelik işleri yaparken daha isteksiz olabiliyoruz. Bu durumu genellikle değişen hava koşullarına bağlasak da, uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması, altta yatan başka bir sorunun da geçiştirilmesini engellemiş oluyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Dr. Sadi Rüştü Vural, Dr. Yaprak Ataker ve Dr. Banu Büyükkal, 'Bahar Yorgunluğu'nu anlattı.

HORMONLARA BAĞLI
Bahar aylarında bazı hormonların çalışması nedeniyle yorgunlukta artma olabiliyor. Bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının nedeni yine hormonlar. Dahiliye Uzmanı Dr. Sadi Rüştü Vural'ın verdiği bilgiye göre, bahar aylarında havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratıyor. Pozitif iyonların artması insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili oluyor. Bahar yorgunluğu dendiğinde genel olarak isteksizlik, yorgunluk, bitkinlik, yataktan kalktığında tutukluk gibi bir takım belirtilerden söz ediliyor. Ama bu belirtiler başka psikiyatrik sorunları maskeliyor olabilir.

YORGUNLUK UZARSA
Psikiyatrist Dr. Banu Büyükkal, 'Yorgunluk uzuyor ve kişinin gündelik işlevlerini bozuyorsa artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerekiyor. Elbette bu durumun ortaya çıkmasında mevsimlerin, ışığın, ısının rolü var. Ama bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da var. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gerekli' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious