Hastalıklara karşı sebze ve meyve

Hastalıklara karşı sebze ve meyve.13575
  • Giriş : 03.11.2007 / 09:21:00

Et ve et ürünleri tüketmeyen vejetaryenlerin kanser, kalp gibi hastalıklara daha az yakalandıklarını gösteren çalışmalar var

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Et, balık ve kümes hayvanlarını tüketmeyenlere süt ürünleri, yumurta gibi besinleri tercihli tüketenlere vejetaryen denir. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Aytaç Ak, vejeteryan beslenmenin sağlıklı olup olmadığı konusunda merak edilen soruları yanıtladı.

İŞLENMİŞ GIDALAR
Vejetaryen beslenmeyi tek başına iyi veya kötü olarak nitelemek doğru değildir. Avantajlarını, riskli durumlarını iyi analiz etmek, eksikliği olması muhtemel besin maddelerini iyi bilmek gerekir. Vejetaryen beslenenlerin yaşam sürelerinin daha uzun olduğunu gösteren birçok araştırma bulunmaktadır. Kanser hastalığı açısından değerlendirildiğinde; vejetaryen beslenenlerin daha az kanser olduğuna dair araştırmalar mevcuttur. Et içindeki homosistein, pişirme şekilleri ile okside olan yağ asitleri birçok kansere sebep oksidan madde et tüketimi ile alınmış olur. Hayvanlara verilen hormonlar, antibiyotikler, kimyasal besin bileşikleri hayvanların otlaklardan aldığı kimyasallar, etin kanserojen yükünü anlamlı derecede artırır. Ayrıca salam, sosis, sucuk gibi nitrat koyularak yapılan besinler kanserojen besinlerdir.

KALP HASTALIĞINDA DURUM NEDİR?
Kalp damar hastalıkları yönünden de vejetaryen beslenmek avantajlıdır. LDL kolesterolün (kötü kolesterol) vejeteryanlarda oldukça düşük olduğu önemli araştırmalarda gösterilmiştir. Vejetaryen diyetindeki hayvansal doymuş yağ oranının az alımı, homosistein alınmaması, posa, antioksidanların yüksek tüketilmesi bunun en önemli nedenlerindendir.

Ancak iyi planlanmamış bir vejetaryen diyetinde et ve sütte önemli derecede bulunan Fe, riboflamin, B12, protein, kalsiyum, çinko gibi besin öğeleri eksikliği görülebilir. Bu da bazı risk grupları için tehlikelidir. Bu risk grubuna hamileler, bebekler ve çocuklar girer.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious