Hastalıklara zamanında müdahale önemli

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şener Bekçi, mevsim itibariyle solunum yolları enfeksiyonlarına çok sık rastlanıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Enfeksiyonlara yakalanan çocuklara zamanında müdahale edilmediği takdirde yüksek oranda ölümler yaşanabilir." diyen Dr. Bekçi, yaptığı yazılı açıklamada solunum yolları enfeksiyonları halen dünyada ve Türkiye'de önemli bir sağlık problemi olmaya devam ettiğini kaydetti.

Bekçi, "Özellikle çocukluk çağında büyüklere oranla daha çok önemlidir. Çünkü zamanında müdahale edilmediği zaman yüksek oranda ölümle sonuçlanabiliyor. Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte ateşli öksürük, nefes darlığı, solumun zorluğu şikayetleriyle birlikte seyreden solunum yolları enfeksiyonları da arttı." şeklinde konuştu.

Solunum yolları hastalıklarıyla ilgili belirtiler görülmesi halinde hemen doktora başvurulması gerektiğini ifade eden Bekçi, "Aileler çocuklarında öksürük, ateş, solunum sıkıntısı, hızlı nefes alma, solunumda inleme, nefes alma güçlüğü, burun tarafında oynamalar, göğsünde çekilme gibi şikayetler görüldüğü takdirde hemen bir ilgili doktora giderlerse iyi olur. Aksi takdirde hastalık ilerlerse hem tedavi güçleşir hem de ölümlere yol açılanabilen sonuçlar görülür. Ayrıca hastalıklara karşı aşılar zamanında yaptırılırsa hastalıklara yakalanma riski azalacaktır." dedi.

Sigara içilen ortamların solunum yolu enfeksiyonlarına zemin hazırladığını da aktaran Dr. Şener Bekçi, ailelere şu tavsiyelerde bulundu: "Çocukları mevsimine göre giyindirmek gerekiyor. Ne fazla sıkı ne de az giyindirmeli. Çok aşırı giyindirirsek gereğinden fazla terleme olayı oluyor. Terleme ve soğumayla da vücudun çalışma düzeni bozuluyor. Hastalık yatkın bir hale geliyor. Yeterli giyindirilmez ise soğuğa karşı direnç azalacağından hastalığa çabuk yakalanılır. Ayrıca temizlik şartları da oldukça önemlidir. Yaşanılan ortamın hava kirliliği açısından da temiz olmasını istiyoruz. Her zaman her yerde mümkün değil ama en azından evin içinde dumansız ve sigara içilmeyen bir ortamın olmasını istiyoruz. Çünkü bunlar solunum yolları enfeksiyonlarını hazırlayan en önemli etkenlerdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious