Hastalıkları yüzerek kovun

Hastalıkları yüzerek kovun .10268
  • Giriş : 02.07.2007 / 23:18:00

Uzmanlar yüzme sporunu yediden yetmişe herkese öneriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vücuda ağırlık bindirmediği için eklem sorunu olanlar tarafından bile rahatlıkla tercih edilebilen yaz aylarının gözde sporu yüzme aynı zamanda pek çok hastalığa karşı da sizi koruyor.

HEM FORM HEM GÜZELLİK
Formed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzman Dr. Cavit Meclisi, yüzmenin hangi hastalıklara iyi geldiğini anlattı. Suyun, hem sağlık hem güzellik için kullanıldığı alanlardan biri olan yüzme, form tutmak isteyenlerden, ağrılarını gidermeye çalışanlara kadar pek çok kişinin tercihi.

SAATE 500 KALORİ
Saatte ortalama 500 kalori yaktıran bu keyifli spor, omuz, boyun ve bel ağrılarına da çözüm sunuyor. Yüzme, vücuttaki kasların neredeyse tümünü çalıştırır. Yerçekimini kaldıran bir spor olduğu için yüzme sırasında eklemlere yük binmez. Yüzme özellikle kalça ve diz eklemlerinde sorunu olan hastalar için çok yararlıdır.

DİZLER İÇİN YARARLI
Omurga sorunları için de yaygın olarak önerilse de, böyle durumlarda uzman tarafından düzenlenen egzersiz programına ek olarak tavsiye edilir. Çünkü, yüzme sırasında omurga yeterli ölçüde çalışmaz. Bu yüzden omurga kaslarının tam olarak esnemesi ve kuvvetlenmesi sadece yüzme ile mümkün olmaz.

Yüzerken kramp girerse
Kramplar, vücudun genel olarak susuz kalması, kalsiyum, magnezyum ya da potasyumdan fakir diyetlerle beslenilmesi ve kasların yorgun olmasından kaynaklanır. Bu nedenle, bol su içilmeli ve mineral açısından zengin besinler tercih edilmelidir. Yüzme sırasında kramp oluşursa, paniğe kapılmadan kası gevşetmek gerekir. Bunun için bacağı düz ve gergin pozisyonda tutarak ayağı kendine doğru çekmek ve kasılı kası germek faydalı olacaktır. Bu germe işlemi 2-3 dakika sürdürülmelidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious