Hastalıklı fidanlara dikkat

  • Giriş : 14.03.2008 / 12:34:00

Karacabey'deki pazaryerlerinde satılan fidanlar İlçe Tarım Müdürlüğü'nce incelendi. Etiketsiz ve mühürsüz fidanların yanı sıra hastalıklı fidanlar toplanarak imha edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karacabey İlçe Tarım Müdürü Erdoğan Ceylan, meyve üreticilerini fidan alımında dikkatli olmaları için uyardı. Meyve hastalık ve zararlılarını kontrol altında tutmak ve başka bölgelere bulaşmasını önlemek için Karacabey İlçe Tarım Müdürlüğü'nün teknik personeli tarafından fidan satış yerleri düzenli olarak denetime tabi tutuluyor. Fidancı kuruluş ve kişilerin yetiştirdiği fidanların söküm döneminde iç karantinaya tabi hastalık ve zararlılar yönünden kontrol edildikten sonra demetlenip kurşun mühürle mühürlendiğini veya etiketlendikten sonra taşıma sertifikası verildiğini belirten Ceylan, bu işlemlerin ardından satışın gerçekleştiğini anlattı. Ceylan, sertifikasız ve mühürsüz fidanlarla kurulan bahçede kök ur nematodu ve kök kanseri gibi mücadelesi zor ve masraflı hastalık ve zararlıların görülme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Ceylan'ın verdiği bilgilere göre çiftçinin fidan alımında şu hususlara dikkat etmesi gerekiyor: Zirai Karantina Taşıma ve Satış Sertifikası olmayan ve kurşun mühürsüz, sertifikasız fidan alınmamalı. Hastalık ve zararlılardan ari olmalı. Fidanlar bol saçak köklü, yarasız ve beresiz olmalı. Sert çekirdeklilerde en iyi fidan kalınlığı 4 cm olanıdır. Daha kalını tercih edilmemelidir. Fidanların gövdesi canlı ve sulu olmalı. Alınacak fidanlar bölge iklimine uygun olmalı, tozlayıcı gerekli ise yeteri miktarda alınmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious