Hastamızı havadan taşıyacağız

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Bakan Akdağ, Türkiye çapında hava cankurtaranı sistemi kurulacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yeni yılda hava cankurtaran filosu kuracaklarını belirterek, "Diğer ülkeler hastalarını havadan ulaştırırken onları seyreden olmak istemiyoruz. Ümit ediyorum ki 2007'nin ilk aylarında filomuzu kurmuş olacağız." dedi.
Bakan Akdağ, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale'ye geldi. Akdağ, inşaatı tamamlanan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi'ne devredilen Kepez Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'ni ziyaret etti. Bakan, daha sonra ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Aydın'ın makamına geçti.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Akdağ, adalara tam donanımlı üç cankurtaran motorbot müjdesi verdi. Akdağ, "Hükümetimiz, 'paran yoksa öl' mantığını tarihe gömmüştür. Gökçeada'mız, Bozcaada'mız, İstanbul'daki adalarımız, Marmara ve Avşa adalarımız için üç tane tam donanımla cankurtaran motorbot sipariş ettik. Bunların iç donanımları zaman alıyor. İkisi bitti, birini de sonuçlandırmak üzereyiz. 112 Acil Servis hizmetlerinde kullanacağız." diye konuştu.

Geçmiş dönemlerde sağlığı piyasalaştıranların, şimdi yapılan uygulamalarda karşılarına çıktığını kaydeden Sağlık Bakanı, "Bütçe talimatında devletin ödediği fiyatların 5-10 mislini hizmet anlamında ücret fiyatları listeleri olarak ilan edenler, bugün halkçılıktan dem vuruyor, AK Parti'nin sağlığı piyasalaştırdığını söylüyorlar." şeklinde konuştu.

Yabancı ülkelerin uyguladığı hava cankurtaranı sistemine de değinen Bakan Recep Akdağ, 2007 yılı başlarında cankurtaran filosu kuracaklarını söyledi. Akdağ, "Ayrıca hava cankurtaranı sistemini sadece adalarda değil, bütün Türkiye'de kurmak için çalışmalara başladık. Ümit ediyorum ki 2007'nin ilk aylarında filomuzu kurmuş olacağız. Diğer ülkeler hastalarını havadan ulaştırırken onları seyreden olmak istemiyoruz." dedi.

Bakan Akdağ, daha sonra Çanakkale Valisi Orhan Kırlı'yı ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious