Hastane çetesine büyük darbe

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Sinop merkezli başlatılan ve 11 il ile 12 ilçedeki devlet hastanelerinde yapılan ihale yolsuzluğu operasyonunda gözaltına alınanların sayısı 53'e ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gözaltına alınanlar arasında Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gürel Atalay, başhekim yardımcısı Tutku Tanyel, AKP Sinop eski İl Başkanı Dursun Demirel, Ankara'nın Polatlı İlçesi'ndeki Duatepe Devlet Hastanesi Müdürü Adnan Ünal ile Biyokimya Uzmanı Dr. Nazar Hamdi de bulunuyor.

Sinop Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma İl Komutanlığı'nca dün eş zamanlı olarak başlatılan operasyon sonucu 30 kişiyi gözaltına aldı. Bugün de devam eden operasyonla gözaltına alınanların sayısı 53’e çıktı. Sinop merkezli yürütülen operasyonda diğer il ve ilçelerde gözaltına alınan zanlılar da Sinop’a getirilerek sorgulanmaya başlandı. Hastanelerde yapılan ihale dosyalarına ve bilgisayarlara el konulduğu açıklandı.

Sinop İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulamaları devam eden zanlıların, ihalelere fesat karıştırarak 500 bin YTL’lik haksız kazanç elde ettikleri ileri sürüldü. ‘Gündoğuşu’ kod adlı operasyonla gözaltına alınan 53 kişi arasında Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Gürel Atalay, Başhekim Yardımcısı Dr. Tutku Tanyel ile AKP Sinop eski İl Başkanı Dursun Demirel’in de bulunduğu belirtildi.

AKP eski İl Başkanı Dursun Demirel, daha önce de AKP Milletvekili Cahit Can tarafından ‘ihale komisyonculuğu’ ve ‘ihale takipciliği’ yapmakla suçlanarak AKP Merkez Yürütme Kurulu'na şikayet edildi. Ancak yapılan soruşturma sonucunda Demirel hakkında bir usulsüzlük ve yolsuzluğa rastlanmadığı belirtildi. Buna rağmen Demirel, geçen yıl ağustos ayında görevinden istifa etti.

ANKARA'DA HASTANE MÜDÜRÜ GÖZALTINDA

Samsun merkezli bir medikal firmanın usulsüz tıbbi malzeme ve cihaz sattığı öne sürülen Ankara'nın Polatlı İlçesi'ndeki Duatepe Devlet Hastanesi Müdürü Adnan Ünal ile biyokimya uzmanı Dr. Nazar Hamdi gözaltına alındı. Firmanın ihale yoluyla tıbbi malzeme sattığı iddia edilen 15 ildeki hastanelere Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendiği ve incelemelerde bulunulduğu bildirildi.

İhaleye fesat karıştırdığı ve menfaat sağladığı iddia edilen firmaya yönelik operasyon, Sinop Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatıldı. Firmanın Sinop ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 15 ilde usulsüz satış yaptığı öne sürülürken, 2006 yılında Polatlı Devlet Hastanesi tarafından yapılan çok sayıda ihaleye katıldığı, ancak sadece 70 bin YTL bedelli bir ihale kazandığı kaydedildi. Operasyon kapsamında devlet hastanesine hemogram (kan sayım cihazı) sattığı belirlenen firmanın bir süredir çeşitli hastanelerde yetkililerle yaptığı telefon görüşmeleri de dinlendi.

Gözaltındaki Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi Müdürü Adnan Ünal ile Biokimya Uzmanı Dr. Nazar Hamdi'nin, firma yetkilileriyle yaptıkları telefon görüşmelerinin incelendiği kaydedilirken, soruşturma devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious