Hastane hastane gezen bebek öldü

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Adana'da, doğduktan sonra 4 saat içerisinde 4 ayrı hastane dolaştırılan bebeğin, boş kuvöz bulunamadığı için hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastanede bir süre müşahede altında tutulan genç kadın, daha sonra "Hastanemizde boş kuvöz yok" denilerek Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi. Balcalı Hastanesi'ndeki sağlık görevilileri de "Bizde de boş kuvöz yoktu, niye getirdiniz?" demelerine rağmen Arzu Serbest'i hastaneye kabul etti. Sezaryenle gerçekleşen doğumla 8 aylık olarak dünyaya gelen erkek bebek, müşahede altında tutulması için hazırlanan ambulansla boş kuvöz olan bir hastaneye gönderildi.

Bebek, ilk olarak baba Ali Serbest'in refakatında ambulansla Adana Çocuk ve Doğumevi Hastanesi'ne götürüldü. Hastane görevlilerinin, "Biz zaten yer olmadığı için Balcalı Hastanesi'ne sevk etmiştik" şeklindeki sözleri üzerine bebek, önce Özel Ortadoğu Hastanesi'ne, ardından da Numune Hastanesi'ne götürüldü. Bebek, bu hastanelere de boş kuvöz olmadığı gerekçesiyle kabul edilmedi. Diğer kamu ve özel hastaneleri de telefonla arayan baba Ali Serbest, olumsuz cevap alınca bebeğini tekrar eşinin doğum yaptığı Balcalı Hastanesi'ne götürmek zorunda kaldı. Burada kuvözdeki bir başka bebeğin yanına konulan Serbest çiftinin bebeği, bir süre sonra hayatını kaybetti.

Adana'da hiçbir hastanede boş kuvöz bulamadığını belirten baba Ali Serbest, "Balcalı Hastanesi doğumdan sonra ambulans ayarladı. Doğumevi Hastanesi'ne getirdim, 'Yer yok' dediler. Tekrar bebeğimi alarak Ortadoğu Hastanesi'ne götürdüm. Onlar da 'Yer yok' dediler. Diğer hastaneleri telefonla aradım, 'Yok' dediler. Numune Hastanesi'ne götürdüm, orası da 'Yer yok' deyince, çaresiz tekrar Balcalı Hastanesi'ne geri döndüm" dedi.

Eşinin bebeğini bir kez gördüğünü ifade eden Serbest, "Balcalı Hastanesi'nde 2 çocuk tek kuvöze konmuştu. Eşim de orada gördü. Öğlenden sonra ise öldüğünü söylediler" diye konuştu.

Bebeği için hazırladığı elbiselere bakarak gözyaşı döken anne Arzu Serbest, "Eşim sabaha kadar hastaneleri gezmiş, 'Yer yok' demişler" şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise konuyla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious