Hastane kapısı SSK'lıya kapandı

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

SSK’dan 10 milyon YTL’lik alacağını tahsil edemeyen A.Ü. Hastanesi, SSK sevkli hastalara hizmet vermiyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, alacakları nedeniyle dünden itibaren SSK sevkli hastalara hizmet vermeyi durdurdu. Rektör Prof. Dr. Mustafa Akaydın, geçen yıldan bu yana Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan (SSK) 10 milyon YTL alacakları bulunduğunu vurguladı. Kurumdan alacaklarının avans bölümlerini aldıklarını, kalanların ödenmediğini ifade eden Akaydın, ''İşbirliği mutabakat protokolümüz var. SSK da bu konuda hatalı olduğunu biliyor. Faturaları değerlendirmeyle ilgili komisyon Antalya'da çalışmadığı için yaklaşık 1,5-2 yıldır sorun eklenerek büyüdü'' diye konuştu.

İYİ NİYET SÜRESİ

Geçen ay kurum yetkililerine başvurarak ''tahammülleri kalmadığını'' ilettiklerini ve yetkililerin kendilerinden ''iyi niyet süresi'' istediklerini anlatan Akaydın, bunun üzerine alacaklarının ödenmesi için bir ay süre tanıdıklarını kaydetti. Bu sürenin de dolduğunu belirten Akaydın şunları söyledi: ''Öğretim üyelerimiz sekiz aydır performans ücretlerini alamıyorlar. Firmalara olan borcumuzu altı aydır ödeyemiyoruz. Bunun bir adım ötesi üniversitenin servislerini herkese kapatmasıdır. Hastaneyi çalıştıramayız, bu kadar kritik bir noktaya geliyoruz. Sigortalı hastaları kabul edeceğiz ancak kendi ücretlerini ödemeleri şartıyla. Mecburuz bunu yapmaya. Bu noktaya geldik maalesef.''

ÜCRETLİ TEDAVİ

Akaydın, SSK İl Müdürlüğü’nde birtakım sorunlar ve soruşturmalar yaşandığını belirterek, bu nedenle faturaların incelenmesiyle ilgili sorunun sadece Antalya'da yaşandığını vurguladı. Ücretleriyle hastanede tedavi olan SSK'lı hastaların faturalarını kurumdan tahsil edebileceklerini vurgulayan Akaydın, sürenin dolmasına ve hasta kabul etmeyeceklerini günler öncesinden ilan etmelerine karşın kurum yetkililerinin kendilerine bir başvuru yapmadıklarını anlattı. Akaydın önceki gün yaptıkları görüşmede yetkililerin alacaklarını ödeyemeyeceklerini kendilerine açık şekilde ifade ettiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious