Hastane kapısında rant savaşı!

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 13 vilayete sağlık hizmeti veren 700 yataklı Erzurum Numune Hastanesi'nin kapasitesini artırmak amacayıla yapılan ek bina semtte rant kavgası yaşanmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıllardır Hastaneler Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Erzurum Numune Hastanesi polikliniklerinin yetersiz kalması üzerine tüm birimleri içine alacak ek bir bina yapılması kararlaştırıldı. Hastaneler Caddesi'ne paralel olan Çaykara Caddesi'ndeki 6 katlı poliklinik binasının inşaatı geçtiğimiz yaz mevsiminde çatısı bitirildi. Yaklaşık 7.6 milyon YTL'ye mal olacak 12 bin metrekare kapalı alana sahip binada, yaklaşık 90 poliklinik, tek kişilik, banyolu- tuvaletli hasta odaları; alt katta ise tetkik laboratuvarlar hizmet verecek. Numune Hastanesi Başhekimi Selçuk Bozhalil, büyük bir ihtiyacı karşılayacak olan ek binanın 2 ay sonra hizmete gireceğini bildirdi.

Ancak modern poliklinik binasının hizmete açılış tarihi yaklaştıkça bölgede hizmet veren eczaneler arasında da müthiş bir rekabet başladı. Hastaneler Caddesi üzerinde bulunan 13 eczanenin sahibi ile şehirdeki diğer eczacılar, günde ortalama 4 bin hastanın giriş- çıkış yaptığı Numune Hastanesi'nin kapısının açıldığı Çaykara Caddesi'nden bir işyeri kapabilmek için yarışa girdi. Bu yüzden ek binanın giriş - çıkış kapısının baktığı Çaykara'daki arsa ve gayrimenkullerin değerleri astronomik rakamlara fırladı. Eczacıların kiralamak veya satın almak istediği dünkkanlar için adeta servet ödeniyor. Öyle ki ek binanın karşısındaki 35 metrekarelik bir dükkana tam 1 trilyon lira teklif edildi.

Eczacıların 'trilyonluk rant savaşı'nı 'İnanılır gibi değil' sözüyle yorumlayan 13. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Hasan Fehmi Altıntaş, 100 bin YTL'lik değeri olan 40 metrekarelik bir dükkanın bir hastane kapısı yüzünden 800 bin YTL ile 1 milyon YTL arasında satılmasını aklının almadığını söyledi.

Altıntaş, köşe başındaki bazı dükkanlar için 1 milyon YTL'nin bile az bulunduğunu, bazı müşterilerin de kiracı oldukları dükkandan çıkmak için 100 bin YTL'ye kadar hava parası istediğini ifade etti.

Numune Hastanesi'nin poliklinik kapılarının yer değiştirmesinden sonra iş yapamaz hale geleceklerini düşünen eczacılar ise ekmek parası için Çaykara'dan dükkan almak zorunda olduklarını belirtiyor: "Buna mecbur olduğumuzu bilen gayrimenkul sahipleri fırsatı değerlendirerek çok para kazanma adına yüksek fiyat istiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık."

Erzurum'un tanınmış emlakçılarından Aşıroğlu Emlak'ın sahibi İsrafil Aşıroğlu da Numune Hastanesi'nin yeni poliklinik binasının Çaykara Caddesi'ndeki emlak fiyatlarını astronomik ölçülerde artırdığını doğruluyor.

35 metrekarelik dükkan fiyatlarının 1,5 trilyon liraya kadar çıkmasını beklediklerini savunan Aşıroğlu, şöyle devam etti: "Bu caddede şehir merkezinde bulunuyor. Zaten gayrimenkul kira ve satışları burada şehrin diğer bölgelerine göre pahalıydı. Ancak yeni poliklinik binasının kapısının yönü bu değeri 10 kat artırdı. Öyle ki normal şartlarda 100 bin YTL bedelindeki 35 metrekarelik bir dükkan, hastane kapısının Çaykara'ya bakmasının ardından 1 milyon YTL'ye çıktı. Emlakçı olarak tahminimiz polikliniklerin hizmete girmesinin ardından buradaki dükkanların fiyatanın daha da artacağı yönündedir."


ECZACILARIN GÖZÜ KÖŞEDEKİ KURUYEMİŞCİ DÜKKANINDA


Yüzünü Hastaneler Caddesi'nden Çaykara'ya çevirecek olan poliklinik kapısı bazı dükkan sahiplerini ise pek etkilemiyor. Çaykara Caddesi'nde yıllardır kuruyemişcilik yapan Fatih Semerci, yapılan astronomik tekliflere rağmen işyerlerini satmadıklarını söyledi.

Hastane karşısında kuruyemiş satmaya devam edeceklerini belirten Semerci, "Şu ana kadar yaklaşık 15 eczacı dükkanımızı almak istedi. Çok da uçuk rakamlar teklif ettiler, ama kabul etmedik. Her şey para değil. Biz burada kuruyemiş satmaya devam edeceğiz." diyor.


ÇAYKARA CADDESİ'NİN TRAFİĞİ YOĞUNLAŞACAK


Numune Hastaensi'nin poliklinik hizmetini Çaykara Caddesi'nde verecek olması trafiği de olumsuz etkileyecek. Eczacı ve hastane yetkilileri emniyeti ve belediyeyi artacak trafik sorununa çözüm bulmaya çağırdı.

Eczacılar adına konuşan Altıntaş, caddenin gerek araç, gerekse yaya trafiğini kaldırmayacağını söylüyor. Hastane Başhekimi Bozhalil ise "Ön taraftada da trafik sorunu vardı. Ancak Çaykara Caddesi oraya göre daha dar. Hastane kapasitesi arttı, ancak caddenin kapasitesi artırılmadı. Bu ciddi bir sorun." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious