Hastane morgunda su skandalı

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Erzurum Aziziye Araştırma Hastanesi morgunda geceleri sıcak su akmadığı için cenazelerin geç saatlere kadar bekletillip yıkandıktan sonra sahiplerine teslim edildiği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hasta ve Hasta Yakınları Haklarını Savunma Derneği Erzurum Şube Başkanı Abdulnasır Polat, Aziziye Araştırma Hastanesi morgunun sıcak sularının günün belirli saatlerinde akıtılmamasına tepki gösterdi. Polat, hastanede yaşamını yitiren Alime Çelebi isimli kadının cesedinin aynı hastanenin morguna kaldırıldığını ifade etti.

Polat, akşam saatlerinde morgdaki cenazenin yıkanması için gassal getirdiklerini ancak morg çalışanlarının, "23.00'e kadar sıcak su akmıyor. Cenazeyi bekleteceksiniz" sözleri ile karşılaştıklarını iddia etti. Bunun üzerine hastane müdür yardımcısı Hamza Yıldız'a telefonla ulaşıp yardım istediklerini anlatan Polat, morgdaki cenazenin ancak 22.30 sularında, alınan özel izinle yıkanıp kefenlendikten sonra defnedilmek üzere Hınıs'a götürüldüğünü kaydetti.

Morg gibi yerlerde sıcak su sıkıntısının yaşanmasının kendilerini ve cenaze yakınlarını üzdüğünü dile getiren Polat, "Aziziye Araştırma Hastanesi gibi bölgenin büyük hastanesinin morgunda belirli saatlerde sıcak su akılmaması inanılacak gibi değil. Gassal yaklaşık iki saat bekledikten sonra sıcak akıtıldı ve cenazeyi yıkayabildik, o da hastane müdürü Hamza Yıldız'ı araya soktuğumuz için. Sıcak suyun akıtılmasını 23.00'e kadar bekledik." dedi.

Aziziye Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Akın Aktaş ise, hastane genelinde sıcak su kesintisine gidilmesinin söz konusu olamayacağını belirtti. Üniversite genelinde kısa süreli yaşanan bir su kesintisinden dolayı morga sıcak su verilemediğine dikkat çeken Aktaş, bir daha benzer sorunların yaşanmaması için en kısa zaman içerisinde morga şofben yerleştirileceğini belirtti. Hastanede nadir durumlarda su kesintisi yaşandığının altını çizen Prof. Dr. Aktaş, "Su kesintisinin yaşandığı saatlerde morgda cenazenin yıkanması olayı vuku bulmuş. Gündemimize aldık, morga şofben koyduracağız ki bir daha böylesi olaylar yaşanmasın." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious