Hastane-Torna Atölyesi işbirliği!

Hastane-Torna Atölyesi işbirliği!.18365
  • Giriş : 30.06.2009 / 16:28:00
  • Güncelleme : 30.06.2009 / 16:32:35

Yurtdışından pahalıya getirilen bir ameliyat malzemesini tornacıya yaptırdılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde görevli doktor, yurt dışından pahalıya getirilen bir ameliyat malzemesini sanayi sitesindeki tornacıya yaptırıyor.

Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Metin Tahaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''kunduracı göğsü'' hastalarında, göğüs kafesinin içe doğru gömülü olduğunu, kalp üzerinde baskı oluştuğunda ise bu hastaların ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi.

Tahaoğlu, ''Bu hastaların ameliyatında, göğsün yukarıda kalmasını, yeni kemiklerin buna göre oluşmasını sağlamak için metal implant (metal çubuk) yerleştiriyoruz. Bu göğüsteki şekil bozukluğunun giderilmesini sağlıyor'' dedi.

Bu ameliyatta kullanılan metal implantın yurt dışından getirilen pahalı bir malzeme olduğunu ifade eden Tahaoğlu, şöyle devam etti:

''Bu ameliyat malzemeleri normalde yurt dışından geliyor. Her hastaya farklı boyutta uygulanıyor. Tek tek alamıyoruz, özel olarak yapılıyor. Döviz bazında geldiğinden birçok hasta bunu karşılamakta zorluk çekiyor. İmplantların tanesi yaklaşık bin TL civarında. Bu nedenle başka bir formül bulduk. Malzemeyi, sanayi sitesindeki bir tornacıya yaptırıyoruz. Hastanın ihtiyacı karşılansın diye bedavaya yaptılar. Orijinalinden farkı yok. Bu şekilde 4 ameliyat gerçekleştirdik. Hepsi de başarılı oldu. Ama malzemenin iyi şekilde sterilize edilmesi gerekiyor.''

Bolu Küçük Sanayi Sitesi'nde torna atölyesi bulunan Erdoğan Gökarslan da hastaneden metal implant yapması konusunda bir talep geldiğini belirtti.

Gökarslan, ''Hastaneden gelen doktorlar bana böyle bir malzemeyi yapıp yapamayacağımı sordu. Ben de yapabileceğimi söyledim. Ölçüsünü aldığım malzemeyi orijinali gibi yaptım. Malzemenin çocukların sağlığı için kullanılacağını öğrendiğimde çok etkilendim ve para almadım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*