Hastane tuvaletlerine dikkat!

Hastane tuvaletlerine dikkat!.14560
  • Giriş : 02.02.2008 / 10:10:00

Temizlik talimatlarının uygulanmadığı hastanelerin tuvaletleri enfeksiyon yayıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edirne İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Hatice Gül, hastane ortamından kaynaklanabilecek enfeksiyonları önlemek, hasta, hasta yakını ve hastane çalışanlarına sağlıklı bir ortam oluşturmak için temizliğin, hijyenik kurallara uygun olarak yapılması gerektiğini bildirdi.

Hastane tuvaletlerinin temizliğinde temel ilkenin kullanılan bez ve kovaların diğer alanlarda kullanılmaması olması gerektiğini kaydeden Uzman Dr. Gül, şöyle dedi:

''Kirli bezle temizliğe devam edilmemeli, bez değiştirilmelidir. Temizlik sırasında uygun eldiven giyilmelidir. Hemşire ve doktor tuvaletleri düşük riskli alanlar olduğu halde, hasta odalarının tuvaletleri orta riskli alanlardır. Orta ve düşük riskli alanlarda sadece su ve sıvı deterjanla yapılan temizlik yeterlidir. Ancak, yüzeylerin vücut sıvı ve salgıları ile kirlenmesi durumunda temizliğe ek olarak dezenfeksiyon sağlanmalıdır.''

Uzman Dr. Gül, tuvalet çöplerinin düzenli olarak toplanmasının sağlanmasını, bu aşamada klozet içine asidik dezenfektanlı kimyasal sıkılarak beklemeye alınması, fayanslar ve aynanın bezle silinip, lavabonun mineralli ovma kimyasalı ve sünger yardımıyla temizlenmesinin gerektiğini kaydetti.

Klozet içinin sıvı deterjanla veya ovma maddesi dökülerek fırçalanmasının gerektiğini de belirten Uzman Dr. Gül, ''Yerler oda temizliklerinde kullanılandan farklı bir paspas ile silinmeli, sıvı sabun kaplarına ekleme yapılmamalı, dökülerek yıkanıp tekrar doldurulmalıdır. Yüzeylerde kan ve vücut sıvıları ile kirlenme olan yerlere ise temizliğe ek olarak dezenfeksiyon yapılmalıdır. Kapı kolları da mutlaka silinmelidir'' dedi.

Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri ile özel hastanelerde tuvaletlerin temizliğinin belirtilen talimatlara uygun yapılıp, yapılmadığının denetimlerle kontrol edildiğini de belirten Uzman Dr. Gül, ''Hijyenik şartların uygulanmadığı tuvaletler enfeksiyon yayılması için risk taşımaktadır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious