Hastane yangını sonrası ilk toplantı

Hastane yangını sonrası ilk toplantı.13451
  • Giriş : 17.06.2009 / 12:29:00

Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde, 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından son yangın ve deprem yönetmeliklerine uygunluğunun denetlenmesi için oluşturulan kurul ilk toplantısını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü, makine, kimya ve inşaat mühendisleri odaları, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve İtfaiye Daire Başkanlığı temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesindeki yangının kamuoyunda çok ciddi etki yaptığını belirterek, olayın hukuki, adli ve idari soruşturma boyutunun devam ettiğini belirtti.

Herhangi bir olay gerçekleşmeden önce bazı eksiklikler olup olmadığının sorulması gerektiğini ifade eden Vali Harput, şunları kaydetti:

''Gazetede bir haber, kış mevsiminde, sokakta yaşayan bir vatandaşın sabah ölüsü bulunmuş. Kimmiş diye sordum, alkolikmiş, sokakta yaşıyormuş. Çok rahat olabilirsiniz ama bu adam niye sokakta yaşıyor, baktığınız zaman gerçekler ortaya çıkıyor. Araştırdım, iki kardeş, annesi vefat ediyor, babası yeniden evleniyor, üvey annesi bunları istemiyor ve kader burada başlıyor. Çocuklar yurda veriliyor, yurttan kaçıyorlar, daha sonra alkole bağımlı hale geliyor, sonra Bakırköy'e götürüyorlar, sonra yine sokaklar ve hayat ölümle sonuçlanıyor. Bu ölümden hepimiz sorumluyuz. Valilik, devlet, belediyeler, kaymakamlıklar, sivil toplum, vatandaşlar, komşular hepimiz sorumluyuz. Neme lazımcı olamayız. Vicdanen, toplumda gördüğü her aksaklığa 'Acaba biz bir şey yapabilir miyiz' sorusunu herkesin kendisine sorması lazım.''

Vali Harput, hastane yangınının ardından meseleyi biraz daha geniş ele almaya, kent genelindeki kamu ve özel kurumlara ait binaların yangına karşı mevcut durumlarını bir kez daha değerlendirmeye karar verdiklerine dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Bazen 2002 yönetmeliğine uygun olan bir bina, 2007'de çıkarılan yönetmeliğe göre eksik olabiliyor. Bu hastane yangınını da vesile bilerek ilimizdeki başta hastaneler olmak üzere okullarımız, öğrenci yurtlarımız, huzurevlerimiz, düğün salonlarımız, büyük alışveriş merkezleri gibi toplu hizmet verilen yerler öncelik sırasına göre denetleme altına girsin istedik. Bu tespitte, 2007 yönetmeliği esas alınmak suretiyle bazı binalarda görülen eksikliklerin giderilmesini isteyelim. Herhangi bir düzenleme yapılamıyorsa onun yasal gereği neyse verilecek rapor doğrultusunda, teknik olarak ve hukuken tespit edip biz de sorumluluğumuzu yerine getirelim.''

Uzun sürecek bir çalışmaya girildiğini ifade eden Harput, ''Bu çalışmayı sizler teknik boyutu itibarıyla çok daha iyi yapacaksınız. Bursa için çok önemli saydığımız bu çalışmaların bir an önce hazırlanması konusunda sizlerden özel gayret ve özel fedakarlık bekliyorum. Yapacağınız çalışmalarda şimdiden hepinize teşekkür ediyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*