Hastane yolunu otoparka çevirdiler

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çevresindeki yollar neredeyse araçların işgali altında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hem de "Bu yolda beklemek ve park etmek yasaktır" işareti bulunan levhaların altına. Yetkililer, hastanenin acil giriş ve çıkışlarını otoparka çeviren araç sahiplerine müdahale etmezken, vatandaşlar "Hastanenin içindeki otoparka hastane personelinin araçları alınıyor. Başka yer olmadığı için araçlarımızı yol üzerine park etmek zorunda kalıyoruz." diyor.
İstanbul'da 3 gün süren "Afet 2006 Arama-Kurtarma Tatbikatı" geride kaldı ancak 7,2 şiddetindeki bir depremde en çok kullanılacak hastaneler neredeyse hiç gündeme gelmedi. Senaryolara göre enkaz altından çıkartılacak binlerce yaralının götürüleceği hastanelerin acil giriş ve çıkış yolları araçların işgali altında. Özellikle otopark sorununun yaşandığı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil giriş ve çıkış yolu park halindeki araçlardan geçilmiyor. Alınan bilgiye göre, hastanenin girişinde bulunan otopark alanı, ek bina inşaatı nedeniyle kapatıldı. Hastanenin içinde bulunan otoparkın büyük bir bölümü de hastane personelinin araçlarına ayrıldı. Araçları ile hastaneye gelen hasta ve hasta yakınları, "İçeride yer yok" denilerek dışarı yönlendiriliyor. Hastaneden fazla uzaklaşmak istemeyen vatandaşlar ise araçlarını hastaneye en yakın yere, yani ambulansların acil giriş-çıkış yaptığı yolların üzerine park ediyor. Bu yollar hasta ve yaralı taşıyan ambulansların rahat ve hızlı geçmesi için "Beklemek ve park etmek yasaktır" işareti taşıyan levhalarla donatılmış ancak bu levhalara aldıran da yok. Öte yandan bu levhaların altına araçlarını park eden sürücüleri uyaran ya da cezai işlem yapan kimse de bulunmuyor.

Hastaneye özel aracı ile hasta bir yakınını getiren Hikmet Ceylan isimli vatandaş, "İçeride yer bulamadık mecburen buraya park ettik. Herkes park ediyor. Buraya park etmemizin acil bir durumda sorun yaşatacağını biliyoruz ancak hastaneye en yakın yer burası" diye konuştu.

"Park yasaktır" levhasının altına aracını park eden Evren Avşar da, "Hastane bahçesinde park edecek yer yok. Mecburen buraya park etmek zorundayım. Polisler aracı çekebilir diye aklım arabada kalıyor ancak yapacak bir şey yok." dedi. Çevre sakinleri de hastane çevresinde yaşanan araç parklarından şikayetçi. Hastanenin karşı sokağında oturan Murat Arslan, hastaneye gelenlerin evlerinin önüne bile araç park ettiğini kendi araçlarına bile yer bulmakta zorlandıklarını belirtti.

Bu arada, araçlarını hastane personeline ayrılan otoparka park etmek isteyen vatandaşlar ile görevliler arasında sık sık tartışmalar yaşanıyor. Sonunda çaresiz kalan vatandaşlar, hastaneye acil yaralı ve hasta taşıyan ambulansların geçtiği yolun üzerine araçlarını park ediyor. Hastane yetkilileri de hastanenin girişindeki otoparkın ek bina inşaatı nedeniyle kapatıldığını, aşarı yoğunluk nedeni ile içerde yer kalmayınca vatandaşların yollara gelişi güzel araçlarını park ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious