Hastanede elektrik rezaleti!

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Alanya'da ISO 9001-2000 belgeli hastanede elektrik rezaleti: Yaralıya el feneriyle müdahale edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya'nın Alanya ilçesinde bıçaklanarak yaralanan bir kişi kaldırıldığı ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Belgeli Alanya Devlet Hastanesi'nde elektriklerin kesik olmasından dolayı az daha canından oluyordu. Şans eseri o sırada hastanede olan bir gazetecinin kamerasının ışığı ve el feneriyle tedavi edilmeye çalışılan hastaya, önlüksüz ve eldivensiz doktorlar karga tulumba müdahale etti. Hastanede yaşanan elektrik rezaleti, yoğun bakımda olan hastaları da etkiledi. Şarzlı cihazlara bağlı olan yoğun bakım hastaları, elektriklerin bir süre daha gelmemesi halinde büyük risk yaşayacaktı. Ayrıca hastanenin bugün ve yarın ISO 9001-2000 Kalite Belgesi verilen firma tarafından kontrolden geçeceği öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre, Alanya'ya bağlı Konaklı Beldesi'nde bir kırtasiye dükkanında bıçakla yaralanmış olarak bulunan Nuri Dora, Alanya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bu sırada elektrikleri kesilen hastanede, jeneratörün arızalı olması nedeniyle ortalık kapkaranlık olunca hasta el feneri ve gazetecinin kamerasının ışığıyla röntgen servisine alındı. Hasta yakınları "Zambiya'da bile böyle bir şey yok" diyerek tepki gösterdi. Karnından ve omzundan bıçaklanan yaralıya doktorlar el feneri ve olayı görüntüleyen gazetecinin kameralarının ışığında ilk müdahaleyi yaptı. Konaklı Belediye Başkanı Abdullah Sönmez'in yeğeni olduğu öğrenilen Dora, hastanede çalışanlar tarafından tedavi edilmeye çalışıldı. Üstündeki montu bile çıkarmadan hastayı tedavi etmeye çalışan doktorun hareketleri dikkat çekti. Hasta önce acil servise alındı. Daha sonra röntgen odasına götürüldü. Röntgen odasında doktor ve hemşireler hastanın kanamalarını durdurmaya çalıştı. Serum takıldı, bıçaklanan bölgelere tampon uygulandı. Hasta daha sonra ameliyathaneye alınmak istendi. Ancak ameliyathanede de elektrik kesik olduğu için hasta bir süre daha bekletildi. Daha sonra hasta karga tulumba sedyeye alınarak başka bir hastaneye sevk edilmek istendi. Bu kez de ambulans şoförü bulunamadı. Sedyede yaklaşık 25 dakika bekleyen yaralı, ambulans şoförünün gelmesiyle Özel Can Hastanesi'ne sevk edilerek yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Başaran, elektriklerin bir saat süreyle kesik olduğunu söyledi. Jeneratörün ise 7-8 dakika gecikmeyle devreye girdiğini iddia eden Başaran, elektriklerin kesik olduğu süre zarfında hiçbir hastanın zarar görmediğini söyledi.

HASTANE ISO 9001 - 2000 KALİTE YÖNETİM BELGESİ ALMIŞTI

Alanya Devlet Hastanesi, 1 Aralık 2006 tarihinde ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Belgesi almıştı. Dünyanın ilk ve en büyük belgelendirme kuruluşu olan İngiltere Standart Enstitüsü tarafından verilmesi uygun görülen ISO 9001 Belgesi, firmanın Türkiye Temsilci Özlem Uysal tarafından Başhekim İsmail Başaran'a verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious