Hastaneden özür: Guatr yerine safra keseni almışız

Hastaneden özür: Guatr yerine safra keseni almışız.12017
  • Giriş : 19.02.2008 / 08:24:00

Guatr yerine safra kesesi ameliyatı yapılan Melike Kusuni, hastaneden şikâyetçi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul'da özel bir hastanede guatr için ameliyata giren 25 yaşındaki Melike Kusuni'nin yanlışlıkla safra kesesi alındı.

12 Şubat 2008 günü ameliyattan çıktıktan sonra boğaz yerine karnındaki ameliyat kesiğini gören Melike'ye hastane yetkilileri, "Pardon; safra keseni almışız." dedi. Hastane yönetimi, ameliyattan önce istediği 650 YTL'lik ücret farkını almaktan vazgeçti. Üstelik bu kez guatr ameliyatını ücretsiz yapmayı teklif etti. Ancak akıl almaz yanlışlıktan ürken hasta yakınları, ücretsiz guatr ameliyatı teklifini reddetti. 6 Şubat 2008'de guatr şikâyetiyle özel hastaneye yatan Melike Kusuni, 14 Şubat 2008 günü safra kesesiz olarak taburcu edildi. Abdülbaki Kusuni, eşinin guatrı yerine safra kesesini alan cerrah O.Ş. ve hastane hakkında Ümraniye Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Kusuni, aynı şekilde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'ne de hastane ve doktoru şikâyet etti. İl Sağlık Müdürlüğü, yanlışlığı yapan doktor ve yöneticilerin ifadesini aldı. SSK'lı işçi olmasına rağmen fark ödeyerek özel hastaneye gittiklerini, ameliyatı da kendilerine teşhis koyan ve tetkikleri yapan hastanede olduklarını anlatan Abdülbaki Kusuni, "Pardon, yanlışlık oldu diyorlar; ama bu küçük hata mı? Eşimin hiçbir şikâyeti olmadığı, sağlam safra kesesi geri mi gelecek? Ben sorumluların cezasını çekmesi için savcılık ve İstanbul Sağlık Müdürlüğü'ne şikâyette bulundum." dedi. Daha iyi tedavi görmek için gittiği özel hastanede yaşanan dikkatsizlik yüzünden yıkıldıklarını söyleyen Kusuni, eşini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde muayene ettirerek yanlış ameliyatın etkilerini öğrenmek istediklerini dile getirdi.

'Suçu hemşireye atıyorlar'

Ailenin avukatı Selim Art, hastanın sadece guatr şikâyetinin bulunduğunu, safra kesesi ameliyatının tıbbi bir skandal olduğunu ifade etti. Hastaneye kendisinin de giderek görüşme yaptığını anlatan avukat Art, "Bana hemşirenin cerrahı, safra kesesi ameliyatı diye yanlış bilgilendirdiği için yanlışlık yapıldığını söylediler. Ama hastanın tek şikâyeti, tetkikleri ve ameliyata alınış sebebi guatr. Savcılık ve il sağlık müdürlüğüne yazılı olarak şikâyetlerimizi bildirdik." dedi. Avukat Selim Art'ın verdiği bilgiye göre araştırmalar Türkiye'deki hasta ölüm nedenlerinin yüzde 7'sinin doktor hatasından kaynaklandığını gösteriyor. Yine doktorların yüzde 65'i hasta haklarından habersiz. Türkiye'deki hekimler yüzde 80 oranında herhangi bir doktor hatasından ötürü karşılaşacakları cezai müeyyideyi bilmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious