'Hastaneler bedava'

'Hastaneler bedava'.7875
  • Giriş : 17.10.2008 / 20:24:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hedefin sosyal güvenlik açıklarını 2030'larda yüzde 2'ye, 2050 yıllarında ise yüzde 1'e düşürmek olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açılış, temel atma törenleri ile ziyaretler için Tekirdağ'da bulunan Çelik, Gündoğdu Mahallesi'nde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hizmet binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik konusunun bütün dünyada ülkeleri meşgul eden, devletleri yoran bir konu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Çelik, ancak uzun yıllar ülkenin bu nüfusu avantajlı bir şekilde kullanamadığını belirtti.

Bugün Türkiye nüfusunun yüzde 5.5'inin yaşlı olduğunu hatırlatan Çelik, ''65 yaşın üzerindeki nüfusun, 65 yaş altı nüfusa oranı yüzde 5.5. Ama, çok yakın zamanda yaşlanıyoruz. 2012 yılında yüzde 5.5 oran yüzde 7'ye çıkıyor. 2039 yılında 65 yaş üstü nüfus yüzde 14'e çıkıyor. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüz senede gerçekleşirken bizde bu yığılmadan dolayı 25 yıllık bir süre içinde 14'leri bulan bir yaşlı nüfusla karşı karşıyayız'' diye konuştu.

5 yıldır sosyal güvenlik reformunu gerçekleştirmek için parlamentoda mücadele verdiklerini anlatan Çelik, ''Gecelerimiz gündüz oldu. Fakat ne yazık ki, Türkiye'de bu kadar 70 milyona ağır bedeller ödeten, 70 milyona ağır fatura olarak geri dönen sosyal güvenlik açıkları ile ilgili derdimizi birçok kuruma, yetkili mercilere, noktalara anlatamadık'' dedi.

Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Meclisten çıkardık. köşkten döndü. Köşkten döneni yeniden düzenledik Anayasa Mahkemesi'nden geldi. İyi, geldi, güzel de 2002 yılının sonunda 7.5 katrilyon 25 katrilyon oldu. 20 katrilyonun hesabını kim verecek?

Nerede, kimden soralım bu hesabını? Bu o kadar ciddi bir olay ki, yargısıyla, siyasetçisi ile yasamasıyla, yürütmesiyle, tüm devlet birimleri ile ele alınması gereken ve milli mücadele gibi hassasiyet içerisinde ciddi bir politika ile götürülmesi gerekirken, popülizmle götürülen bir olay oldu, sosyal güvenlik olayı. Oysa biz yıllarca, seçimi kurtarmak adına sosyal güvenlik prensiplerini ayaklar altına aldık.''

Bu ülkede sosyal güvenlik reformuna karşı olanların bulunduğunu ve aylarca yasanın çıkmaması için mücadele verildiğini anlatan Çelik, çalışanların hiçbir hak kaybına uğramadığını vurguladı.

Çelik, yasayı televizyonlarda anlattıklarını belirterek, ''Ama televizyonlarda uzman adı altında milletin kafasını bulandırmaya çalıştılar. Kim ne derse desin, sosyal güvenlik açıkları on binde 5 iken, yüzde 4'e geldi. 2007 sonunda 25 katrilyondu. Bizim hedefimiz 2030'lar da yüzde 2'ye indirmek, 2050'lerde yüzde 1'e indirmek. 2050'de ne Faruk Çelik var, ne Ziyaeddin Akbulut var, ne Tayyip Erdoğan var, ne AK Parti var, Türkiye var arkadaşlar Türkiye'' şeklinde konuştu.

-24 MİLYON GENÇ HASTANEDEN BEDAVA YARARLANACAK-

Sağlık sisteminde çok önemli düzenlemeler bulunduğunu ifade eden Çelik, 18 yaşın altındaki 24 milyon 600 bin gencin hiçbir şey sorulmadan hastanelerde bedava tedavi edileceğini belirtti.

Bakan Çelik, 24 milyon 600 bin gencin yanı sıra hastaneden bedava olarak 9 milyon 300 bin de yeşil kartlı, 1 milyon 200 bin de yaşlılık aylığı, özürlü aylığı alan vatandaşın yararlanacağını belirterek, şunları söyledi:

''Mükerrerleri çıkarırsanız 30 milyon vatandaşımız bedava, hiçbir şey sorgulanmadan sağlık hizmeti alacak. Şimdi işimizin ne kadar zor olduğunu görüyor musunuz? Bizim derdimiz sağlığı kısmak olsa 30 milyon insana bedelsiz, bedava hiç bir şey sormadan sağlık hizmeti vermeyiz. Demek ki niyetimiz nedir? 70 milyona en kaliteli sağlık hizmeti verme mücadelesi veriyoruz.''

-ÖZEL HASTANELER-

Faruk Çelik, konuşmasında bazı büyük özel hastanelerin kendileri ile sözleşme yapmadığını da bildirdi.

Bu özel hastanelerde çok ciddi ameliyatların yapıldığını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

''Bu hastanelerde kalp, beyin ameliyatları yapılıyor. Bu, ciddi ameliyatların da fiyatlarını yüzde 40 yükselttik. Vatandaşın cebinden ekstra bir şey çıkmasın diye. Mesela karaciğer naklini 38 milyardan 58 milyara çıkardık. Vatandaş bu konuda mağduriyet yaşamasın diye. Şimdi burada bazı hastaneler bu anlaşmayı yapmayınca çok nitelikli doktorlar, vasıflı doktorlar, bazı ihtisaslaşmış hastanelerde dışarıda kalmaması adına önümüzdeki hafta içinde Perşembe günü, branş anlaşması adı altında bir toplantı gerçekleştireceğiz. Eğer o konuda mesafe alabilirsek. Hiç dışarıda hastane kalmamış oluyor. Nitelikli, vasıflı hocalarımız bu şekilde dışarıda kalmamış oluyor. Onlardan istifade etme noktasında gelmiş bulunacağız.''

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Tevfik Ziyaeddin Akbulut da konuşmasında Tekirdağ'ın son yıllarda çok önemli yatırımlar aldığını belirtirken, Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, ilin ekonomi merkezi olmaya aday olduğunu bildirdi.

Çelik, konuşmaların ardından 9 bin 254 metre karelik alan üzerine inşa edilecek ve 3.2 milyon YTL'ye mal olacak sosyal güvenlik il müdürlüğü binasının temelini attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*