Hastaneler doğrudan ilaç ve tıbbi malzeme alabilecek

  • Giriş : 14.01.2008 / 10:06:00

Yatan hastaların ilaç ve malzeme temininde sıkıntı yaşanmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yatan hastaların ilaç ve malzeme temininde sıkıntı yaşayan hastaneler, stoklanması mümkün olmayan ilaç ve malzemeleri ihtiyaç duyduklarında temin edebilecekler.

Ancak bunun için bir değişiklik yapılmadı. Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre hastaneler bunu, mevcut yasaya göre de yapabilir.


Değişiklik hazırlanmıştı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, ilaç ve malzemelerin doğrudan temin yoluyla karşılanmasına ilişkin bir genelge yayımladı. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda, 'özelliğinden dolayı stoklama imkânı bulunmayan ve acil durumlarda kullanılacak olan ilaç, tıbbi sarf malzemeleriyle test ve tetkik sarf malzemesi alımları'nda sıkıntıların ortadan kaldırılması amacıyla değişiklik tasarısı hazırlanarak Kamu İhale Kurumu'na iletildiği belirtildi. Ancak kurumun, mevcut kanunla da bu işlemin yapılabileceğini vurguladığı belirtildi. Genelgede şöyle denildi:
"Kamu İhale Kurumu kararına göre, hastaya özgü olup özelliğinden dolayı stoklama imkânı bulunmayan mal ve malzemelerin kanun maddesinin mevcut hali çerçevesinde de temini mümkün."
Sağlık Bakanlığı genelgesinde, 'İhalelerle ilgili tereddütleri giderme görevinin, Kamu İhale Kurumu görevleri arasında olduğu' belirtilerek, ilaç ve malzemelerin doğrudan temininde kurulun bu kararının dikkate alınması gerektiği bildirildi. Bu karar doğrultusunda, stoklama imkânı bulunmayan malzemelerin, söz konusu yasa çerçevesinde temin edilmesi istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious