Hastaneler idari ve mali özerkliğe kavuşacak

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2007 yılı içerisinde hastanelerin idari ve mali açıdan özerk hale getirilmeye başlanacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Daha sonra o seviyede kalması için ona rehber olarak denetlemesini yapacağız. Böylelikle kalite her geçen gün biraz daha artmış olacak." diye konuştu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CİHAN'a yaptığı açıklamada hastaneleri idari ve mali açıdan özerk hale getirmek için çalıştıklarını söyledi. Geçen bir buçuk yıl içerisinde hastaneleri kendi ayakları üzerinde durabilen, alım-satımlarını kendileri yapabilen hale getirecek şekilde geliştirdiklerini söyleyen Akdağ, "Bütün bu süreç içerisinde hizmet alımlarımız olsun, doğrudan hastanelere verdiğimiz yetkiler olsun bu geçiş döneminin hazırlıklarıydı." dedi.

Türkiye'deki 700 hastanenin Sağlık Bakanlığı merkezli olarak yönetilmeye çalışıldığına dikkat çeken Akdağ, "Bu çok zor bir şey. Modern yönetişim prensipleri açısından düşündüğümüz zaman bunu çok başarılı yapmak mümkün değil. O zaman ne olacak? Biz o bölgedeki veya o hastanedeki detaylara çok fazla karışmayacağız. Bu , daha çok il valiliklerinde, il özel idarelerinde, yerelden yürütülen bir biçimde devam edecek. Sağlık Bakanlığı olarak genel kuralları koymak, planları yapmak, rehberlik hizmetlerini yerine getirmek ve hepsinden önemlisi kalite denetlemesini, performans denetlemesini yapmak da bizim işimiz olacak" şeklinde konuştu.

Uygulamaya bir anda bütün hastanelerde başlanmayacağını söyleyen Akdağ, "Hastanenin bellirli bir seviyeye geldiğini, bu dönüşüme hazır olduğunu görmemiz lazım. Dolayısı ile bu bir süreç. Bir anda bütün hastanelerde düşünmüyoruz. Bir hastaneyi belirli bir seviyeye getirdikten sonra özerk hale getireceğiz." dedi.

Özerk hastaneler için bir kanun çıkartılacağını aktaran Akdağ, şöyle devam etti: "Meclis gündemi çok yoğun. Bu yoğun gündeme Temmuz'a kadar yetişebilirmiyiz , ya da Sonbahar'a kalır mı? O konuda bir şey söyleyemiyorum. Ama biz çalışmalarımızı her türlü yürütüyoruz. Mesele sadece bir kanun yapmak, mevzuat oluşturmak değil, önce alt yapının hazırlanmasın lazım. Bir taraftan alt yapımızı, yöneticilerimizi hastanelerimizi buna hazırlıyoruz. Öyle ümit ediyorum ki 2007 içinde bu çalışmalarımız belirli bir seviye kazanmış olacak."

Akdağ, açıklamasında kamu - özel sektör işbirliği ile yapılacak hastanelere de değindi. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Taslağı hazırladıklarını ve şu anda taslağın Başbakanlık'ta incelendiğini hatırlatan Akdağ, "Ümit ediyorum ki; yakın bir zamanda usul ve esasları belirlemiş olacağız. Bu uygulamalara öncelikle Türkiye'nin büyük şehirlerinde başlayacağız, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer bölge şehirlerimize öncelik vererek yolumuza devam edeceğiz. Kamu özel ortaklığında, kısa süreli daha fazla yatırım yapma imkanımız olacak. Vatandaşımıza hizmet verdiğimiz devlet hastanelerinin, kamu hastanelerinin ve yarının özerk kamu hastanelerinin kaliteleri de artmış olacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious