Hastaneler kanı 'online' isteyecek

Hastaneler kanı 'online' isteyecek.9319
  • Giriş : 05.07.2009 / 16:51:00

Türk Kızılanı tarafından başlatılan Güvenli Kan Temini Projesi'yle hastaneler, kana ihtiyaç duyduklarında bunu Kızılay'a online yoluyla bildirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastanelerde yaşanan kan sorunu Türk Kızılay'ını harekete geçirdi. Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi, acil durumlarda vatandaşların hastanelerde kan aramaması için online proje geliştirdi. 4 yıl önce hazırlığı başlatılan projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor. 2014 yılında tamamlanması öngörülen projenin hastane ile vatandaş arasındaki kan problemini ortadan kaldırması bekleniyor.

Proje hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, 'Güvenli Kan Temini Projesi'nin büyük önem taşıdığını belirtiyor. Hastaların tedavi süreçlerinde kan ve kan ürünü kullanılması gerektiğinde, ihtiyaç duyulan ürünün temin edilmesinde hasta ve hasta yakınlarının birçok sıkıntıyla karşılaştığını ifade eden Dr. Yıldırım, "Bu sıkıntıları azaltmak için proje hazırladık. Projenin gerekçesi, gönüllü kan bağışçılarından uygun kan kazanımı programları çerçevesinde toplanacak kan bağışlarının en son teknolojiye sahip laboratuarlarda gerekli testlerden geçirilerek ülke genelinde istenilen her türlü kan ürününün temin edilmesini sağlamaktır." dedi.

Projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Yıldırım, projenin esas getirisinin, kan istismarının ortadan kaldırılması ve kan ihtiyacı olan vatandaşların bu hizmeti ülkenin her yerinde koşulsuz ve gecikmesiz olarak alabilmesi olacağını vurguladı. Muhsin Yıldırım, "İhtiyaç duyulan kan ürünü hastaneler tarafından online Kızılay'a bildirilecek, Kızılay tarafından kan, o sağlık kuruluşuna ulaştırılacak. Tüm muhasebe işlemleri Kızılay ve ilgili sosyal güvenlik kuruluşları arasında gerçekleştirilecektir. Proje bitiminde hiç kimse kan ürünü almak için elinde reçeteyle kan merkezlerine gitmeyecek. Ekonomik olarak bir yükümlülük altına girmeyecek." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*