Hastanelerde ek ücret yok!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Akdağ, hastanelerde ek bir ücret talep ediliyorsa, vatandaşların bunu kesinlikle ödememesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Akdağ, ''Sağlık hizmetleri, ertelenemez bir hizmettir ve bu hususta vatandaşımıza zorluk çıkarmaya hiçbirimizin hakkı yoktur'' dedi.

Recep Akdağ, Bursa'da gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Kervansaray Termal Otel'de düzenlediği toplantıda, ildeki durumu değerlendirdi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Akdağ, ilde gerçekleştirdikleri incelemelerde, hasta muayene ve gerçekleştirilen ameliyat sayısının yaklaşık olarak ikiye katlandığını gördüklerini bildirdi.

Yapılan incelemelerde kardiyografi ve endoskopi gibi işlemlerin bekleme sürelerinin biraz uzun olduğunu belirlediklerini kaydeden Akdağ, ''Bu süre, hekimlerin iyi yönlendirilmeleri ve koordineli çalışmaları sonunda mutlaka azaltılacak. İyi organizasyonlar yaparak, sıkışıklıkları ve vatandaşların bekleme sürelerini azaltmak ve daha iyi hizmet sunmak üzere arkadaşlara gerekli talimatları verdik'' diye konuştu.

Akdağ, ildeki aşılama, gebe belirleme ve bebek izleme oranlarının yüksek olduğuna işaret ederek, anne ve bebek ölümlerinin Bursa'da düşük, Türkiye ortalamasının altında, Avrupa Birliği ülkelerine yakın olmasının kendilerini çok memnun ettiğini, bu konuda çalışmaları daha da güçlendireceklerini bildirdi.

Maliye Bakanlığı'nın, 1 Temmuz'da ayakta tedaviyle ilgili olarak yayınladığı tebliğe de değinen Akdağ, şunları kaydetti; ''Gerek Sağlık Bakanlığı'nın, gerekse kamuya bağlı hastanelerde, üniversite hastaneleri dahil olmak üzere vatandaşımızdan ek bir ücret talep ediliyorsa vatandaşımız bunu kesinlikle ödememeli. Bu hususta gerekli yönetimlere de başvurarak hakkını aramalıdır. Vatandaşımızı herhangi bir zorlukla karşılaşırsa konuyu il valiliklerine kadar götürmelidir. Çünkü sağlık hizmetleri, ertelenemez bir hizmettir ve bu hususta vatandaşımıza zorluk çıkarmaya hiçbirimizin hakkı yoktur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious