'Hastanelerde Kürtçe bilen personel var'

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Akdağ, TESEV'in raporunda yer alan hastanelere Kürtçe bilen personel atanmasına ilişkin görüşe karşılık, hastanelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında Kürtçe bilen personel bulunduğunu, sıkıntının olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM'de gazetecilerin sorularına cevap veren Recep Akdağ, gazetecilerin TESEV'in raporunda yer alan yeşil kartlılara ayrılan ödeneğin artırılması konusundaki görüşünün sorulması üzerine, Yeşil Kart konusunda AK Parti hükümeti tarafından geçmişle kıyaslanamayacak imkanlar getirildiğini ifade etti.

Hem kamu bütçesinden ayrılan paylar itibariyle, hem de yeşil kartlılara verilen hizmetler itibariyle Türkiye'de çok şeyin değiştiğini dile getiren Bakan Akdağ, 2007 Ocak ayından itibaren yeşil kartlıların da diğer sağlık sigortalılar gibi sosyal güvenlik şemsiyesi altına gireceklerini hatırlattı. Recep Akdağ, ''2007'den itibaren kimse yeşil kart taşımayacak, herkes gibi sağık karnelerini taşımış olacaklar'' dedi.

Sağlık kuruluşlarına Kürtçe bilen personelin atanmasına ilişkin bir soru üzerine Bakan Akdağ, Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarında Kürtçe bilen birçok personel olduğunu belirterek, Akdağ, ''Son bir uygulamayla vekil ebe ve hemşire istihdamı yaptık. Bunu yaparken de yerel elemanları, yani ikameti çalıştığı yerde olan kişileri istihdam ediyoruz. Dolayısıyla Türkçe dışında Kürtçe'yi de bilen bir vatandaşımızsa orada istihdam ediliyor. Herhangi bir sıkıntı yok'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious