'Hastanelerde senet imzalatmayacağız!'

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Serpil-Önder İleri çiftinin hastaneye olan borçları nedeniyle 6 gün hapis yatması ile ilgili durumu incelettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Akdağ, "Senet gibi hususların yapılmaması konusunda kararlığımız var. Bu kararlılığımıza devam edeceğiz. Buna benzer münferit olaylar olduğunda da dikkatimizi mutlaka çekiyor, derhal müdahale ediyoruz ve gerekenleri yapıyoruz." diye konuştu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Hemşireler Günü dolayısı ile Leyla Gencer Sahnesi'nde düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Akdağ, Kırıkkale'de Serpil - Önder İleri çiftinin hastaneye olan senet borçları nedeniyle 6 gün hapis yattığının hatırlatılması üzerine, "Durumu incelettiriyorum. Ancak bu husustaki kararlığımızı biliyorsunuz. Bununla alakalı genelgeleri daha önce göndermiştik. Hatta genelgeleri iyice vurgulamak için tekrarladık." diye konuştu.

Sosyal güvencesi olmayan ve borcunu ödeyemeyen vatandaşların hastanelerde rehin tutulması uygulamasını ülke gündeminden kaldırdıklarını söyleyen Akdağ, "Ancak, herhangi bir hastaneye borcu olan bir vatandaşın, bu borcunu mutlaka ödemesi gerekir. Eğer yoksulluğundan dolayı ödeyemiyorsa bunun da bir yolu var. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımıza başvurabilir. Vakıflarımız bu hususta kendilerine yardımcı oluyorlar" dedi.

Bakan Akdağ şöyle devam etti: "Tahmin ediyorum ki bu ya da buna benzer münferit olaylarda vatandaşımız bu yolu yeterince bilmiyor. Eğer bir vatandaşımız yoksulsa, sağlıkla ilgili ihtiyaçları tamamen karşılanıyor. Bunla ilgili bir problem yok. Ama yoksul olmayan bir kişi sağlık sigortası da yaptırmadıysa ve imkanı varsa, ödemelerini de yapmak durumundadır. Senet gibi hususların yapılmaması konusunda kararlığımız var. Bu kararlılığımıza devam edeceğiz. Buna benzer münferit olaylar olduğunda da dikkatimizi mutlaka çekiyor, derhal müdehale ediyoruz ve gerekenleri yapıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious