Hastayı kızakla 12 saatte hastaneye ulaştırdı

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Muş'ta mezrada hastalanan kadın, yollar kapalı olduğu için kızak üstünde 12 saat yolculuk sonrası hastaneye ulaştırılabildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

9 çocuk annesi Emine Akın (45), bir ay önce kulaklarının ağrıması ile rahatsızlanırken, yer yer kar kalınlığının 6 metreye vardığı yolun kapalı olması nedeniyle hastaneye götürülemedi.

Hasta kadının ağrıları gittikçe artınca oğlu Mehmet Can Akın ve 30 kişilik bir ekip sabah saat 05.00'te mezradan yola çıktı. 8'er kişilik gruplar halinde kızağa bağlanan iplerle hasta kızak üzerinde çekilerek Çavuş Tepesi'ne geldiğinde gruptan 22 kişi mezraya geri dönerken, 8 kişilik grup ise 35 kilometre yolu 12 saatte yürüyerek hastayı Muratpaşa Mahallesine getirdi. Hasta burada bir taksiye bindirildikten sonra Muş Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı.

Hasta Emine Akın'ın oğlu Mehmet Can Akın, "Annem yaklaşık 1 aydan beri rahatsızdı. Yollar kapalı olduğu için tek olanağımız kızaktı. Bu yıl mezradan beşinci hastayı kızakla getirdik. 30 kişilik köylülerle mezradan hareket ettik, ancak 12 saatte Muş Devlet Hastanesi'ne gelebildik. Annemi hastaneye getirmenin sevincini yaşıyorum. Yollarımızın da bir an önce açılmasını istiyoruz." diye konuştu.

Bölgede Kasım ayında ilk karın düşmesi ile birlikte kapanan yolların ancak Nisan ayının sonlarında açıldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious