Hatalı ödeme tahsil edilmeyecek

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulunda, bütçe görüşmeleri sırasında kabul edilen bir önergeyle, terör mağdurlarına yapılan hatalı ödemelerin tahsilinden vazgeçilmesi sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulunda, 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının 29. maddesi üzerinde söz alan CHP Balıkesir Milletvekili Ali Kemal Deveciler, hükümetin özelleştirme politikalarını eleştirdi.

Özelleştirmelerde “yolsuzluğun diz boyu olduğunu” savunan Deveciler, Balıkesir'de yapılan SEKA ihalesini buna örnek gösterdi.

Deveciler, 2 bin dönüm arazisi bulunan SEKA'nın Albayrak'lara 1 milyon 100 bin dolara satıldığını ifade ederek, bu firmanın da kurum içindeki hurdaları 1.3 trilyon liraya sattığını savundu.

“Nerede adaletli özelleştirme?” diye soran Deveciler, “Bu satış yargıdan döndü. Yargı kararını uygulamıyorsunuz. Maliye Bakanı, yargı kararını uygulasın ve Balıkesirli'ye fabrikayı teslim etsin” diye konuştu.

AK Parti Ordu Milletvekili Cemal Uysal ise istikrarın bulunmadığı bir ortamda hiçbir iktidarın başarılı olamayacağını dile getirerek, kendilerinden önceki koalisyon hükümetini oluşturan DSP, ANAP ve MHP ile DYP'nin, 3 Kasım 2002'de milletin oyuyla TBMM'den silindiğini söyledi.

-UYSAL'IN SÖZLERİNE TEPKİ

Uysal'ın, “Nasıl oluyor da bugün buna rağmen ANAVATAN ve DYP'nin temsilcisi var. ANAVATAN'ı sildiniz, üzerinde sinek uçuruyorsunuz. ANAVATAN grup kurmamış, yalan üretim merkezi kurmuş” sözlerine Anavatan Parti'li milletvekilleri tepki gösterdi.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, “ANAVATAN'da yalancılığı öğrenenler, şimdi AK Parti'de milletvekilliği yapıyor” dedi.

Uysal'ı bürokrat yapan partinin Anavatan Partisi olduğunu ifade eden Sarıbaş, “ANAVATAN'ın bürokrat, milletvekili, genel müdür yaptığı insanları çıkarın, geriye AK Parti kalmayacaktır” dedi.

İLAÇ TÜKETİMİ

Madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu,kanser, şeker hastası gibi raporlu hastaların ilaçlarının temininde sıkıntı yaşanmaması için büyük titizlik gösterdiklerini söyledi.

Hükümetleri döneminde vatandaşın serbest eczanelerden ilaç almasının önünü açtıklarını, bu politikaya bundan sonra da devam edeceklerini vurgulayan Başesgioğlu, “Toplam sağlık harcamaları içinde ilaç harcamaların payı yüzde 40-45'lere vardı. Bu, sağlıklı yapı değil. Bu konuda bilinçli ilaç tüketim modelini geliştirmeliyiz” diye konuştu. Başesgioğlu, üniversite hastanelerine borçlarına mahsuben 87 trilyon lira para ödediklerini de bildirdi.

TERÖR MAĞDURLARINA YANLIŞ ÖDENEN PARALAR

Madde üzerinde AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ve arkadaşları tarafından değişiklik önergesi verildi.

Kabul edilen önergeye göre, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünce, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında sakatlanan veya yaralananların kendilerine, vefat edenlerin dul ve yetimlerine yapılan hatalı ödemelerin tahsilinden vazgeçilecek.
Ayrıca, iki ayrı sosyal güvenlik kurumundan sağlık yardımı alanlar için çıkarılan borçlar da silinecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious