Hatalı sünnetler artıyor

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ümit Borataç, uzman hekim tarafından yapılmayan hatalı sünnetlerin giderek arttığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sünnetin bir ameliyat olduğunu ve mutlaka uzman hekimlerce hastanede yapılması gerektiğini vurgulayan Borataç, aksi taktirde çocuğun hayat boyu taşıyabileceği ürkütücü sorunların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Hekimi Borataç, yaptığı açıklamada, sünnetin plastik cerrahi, çocuk cerrahi ve ürolog gözetiminde yapılması gerektiğini belirterek, bu imkan yoksa en azından ameliyatın genel cerrah tarafından yapılmasının doğru olacağını kaydetti. Yaz mevsimi olması sebebiyle sünnetlerde artış olduğunu buna bağlı olarak uzman kişilerce yapılmayan sünnet sonrasında yaşanan kesim hataları sebebiyle başvuruların arttığına dikkat çeken Borataç şunları söyledi: "Sünnet, çocuğun gelecekteki fiziksel ve psikolojik yaşantısını etkileyen çok önemli bir cerrahi müdahaledir. Yapılan bir hata çocukta hem fiziksel, hem de psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir. Toplu sünnetler bu sebeple sakıncalıdır. Belediye ve diğer sivil toplum örgütleri tarafından yapılan sünnetlerde kalabalık ortamın getirdiği olumsuzluk ve hijyen şartlarının iyi olmaması sünnetin hatalı olmasına yol açabiliyor. Sünnet evde, sokakta, düğün salonunda itiş kakış halinde yapılamaz."

Belediyelerin sünnet şölenlerinde açık havada sünnet ettirme yerine yoksul ailelerin çocuklarını günlük 10’arlı guruplar halinde hastanede sünnet ettirmelerini öneren Borataç, bunun çok daha sağlıklı bir yol olduğunu dile getirdi. "Toplu ameliyat olmadığı gibi toplu sünnette olmaz." ifadesini kullanana Borataç, "Bu gün AB uyum sürecinde kurban kesimleri bile modern mekanlarda yapılırken, sünnetlerin hala toplu ve açık havada yapılması çok ilginç. Burada insan sağlığı söz konusu." diye konuştu.

Uzman hekim tarafından yapılmayan sünnetlerde kanama, şekil bozukluğu, kalıcı sakatlık, kötü nedbe dokusu, bulaşıcı hastalıklar ve tam penis kaybının yaşanabileceği uyarısında bulunan Borataç, "Sünnet bir ameliyattır ve ameliyat gibi yapılmalıdır. Asla hafife alınmamalıdır, çünkü ürkütücü ve çocuğunuzun hayat boyu taşıyabileceği sorunlar oluşturabilmektedir." uyarısında bulundu.

Sünnet genellikle ergenlik çağı öncesi yapılmasının doğru olduğunu vurgulayan Borataç, sünnetin yaşı konusunda çeşitli fikirlerin olduğunu belirterek, "Son zamanlarda yeni doğan bebeklerde cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir." şeklinde konuştu.

Sakarya Sağlık İl Müdürü Sedat Aydın ise doktorların dışında ancak sertifikası olan sağlık memurlarının sünnet yapabileceklerini söyledi. Aydın, Sakarya’da sertifikası olan sünnetçi olmadığını da vurguladı. Bunun bir süreç istediğini ifade eden Aydın, "Öncede avam kişiler sünnet yaparlardı. Daha sonra sağlık memurları yapmaya başladı. Şimdi ise doktorlara da sünnet yaptırılıyor. Halkın gelir durumu göz önüne alındığında bu bir süreç istiyor. Çok yakında da sağlık memurlarına sünnet yaptırılmayacak ve tamamen doktorlar tercih edilecek." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious