Hatay'da Reyhanlı patlamada ölenlerin isimleri - Hatayda patlaması

Hatay'da Reyhanlı patlamada ölenlerin isimleri - Hatayda patlaması.25621
12.05.2013 / 08:35:27

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen korkunç patlamalarda 45 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Patlamada ölenlerin isimleri belirlenmeye başlandı. Belirlenen isimler için buraya tıklayın.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde iki bombalı aracın infilak etmesi sonucu 45 kişi yaşamını yitirdi, 100'den fazla kişi de yaralandı. Büyük paniğin yaşandığı ilçede çok sayıda ev ve otomobil de hasar gördü.

Reyhanlı ilçesinde saat 13.55'te belediye ve PTT binası yakınlarında iki patlama meydana geldi.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde Reyhanlı Belediye binasının ve PTT binasının önünde 2 bombalı araç patladı. Belediye binasının büyük hasar gördüğü, bir evin çöktüğü patlamalar nedeniyle yaklaşık 40 kişinin öldüğü  29'u ağır 100 kadar da yaralı olduğu bildirildi.

Bomba yüklü araçların infilak etmesi sonucu gerçekleştiği belirtilen patlamalar, ilçede büyük panik yarattı.

Patlamaların ardından bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi. Yaralılar, ambulanslarla Reyhanlı ve Hatay'daki hastanelere taşındı.

Patlamaların şiddetli olması nedeniyle ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Patlamaların etkisiyle ahşap bir evin çöktüğü belirtildi. Bölgedeki 8 araç hurdaya döndü, çok sayıda bina da zarar gördü.

Ekipler, hasar gören evlerin enkazında kalanlar olma ihtimali nedeniye çalışma yapıyor.

Olayın ardından ilçede elektrikler kesilirken, vatandaşlar ilçeyi terk etmeye başladı.

Bölgedeki ekipler, patlamaların nedenine ilişkin ayrıntılı bir şekilde inceleme yapıyor.

GÜLER: ÖLÜ VE YARALI SAYISI ARTABİLİR

İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bölgeye gideceğini ifade eden İçişleri Bakanı Güler, “Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe de ediliyor. Paniği önlemek için ilçeye her türlü kuvvet sevkiyatı yapılıyor” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da, 15 ambulansın olay yerine gittiğini dile getirdi. Bakan Müezzinoğlu, ambulans helikopter ve uçakların da bölgeye hareket edeceğini belirtti.

DAVUTOĞLU: KAOSU YANSITAN KARŞILIĞINI BULUR

Almanya’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise patlamalarla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin huzurunu sabote etmek isteyenlerin olabileceğini söyledi.

Olayın zamanlamasının dikkat çekici olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, "Dışarıdaki kaosu Türkiye'ye yansıtan karşılığını alır" dedi.

Gerekli tedbirlerin alınacağını belirten Davutoğlu, “Hiç kimse Türkiye'nin gücünü test etmeye kalkmasın" diye konuştu.

PATLAMA SONRASINDA GERGİNLİK
Öte yandan, patlamanın ardından ilçede gerginlik de yaşandı. Bazı vatandaşlar, Suriyeli sığınmacılara saldırmaya çalıştı. Polis ekipleri, havaya ateş açarak kalabalığı dağıttı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 11 Şubat'ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda; 4'ü Türk, 14 kişi yaşamını yitirmiş, 26 kişi de yaralanmıştı.

SURİYELİLERE SALDIRDIRILINCA POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI

Patlamanın şiddetiyle çevrede büyük panik yaşanırken Atatürk Caddesi’nde toplanan Türk gençler yoldan geçen Suriyelilere saldırdı. Onlarca kişi, yaya ve araçlarla geçen Suriyelilere saldırması üzerine olay yerine gelen polisler havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ilk yaptığı açıklamada belediye binası ve postane merkezi önünde 2 ayrı patlamanın meydana geldiğini fakat henüz patlamaların sebebi ile ilgili net bir bilgileri olmadığını açıkladı.

Başbakan Erdoğan Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde iki bombalı aracın infilak etmesi sonucu 20 kişi yaşamını yitirdi, 46 kişi de yaralandığını ölü sayılarının her geçen dakika artabileceğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalara ilişkin, "Şu anda gerek Hatay Valim gerekse oradaki tüm istihbarat birimlerimiz, olayın kimler tarafından yapıldığı üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Ben buradan tüm Reyhanlı'daki kardeşlerime şu mesajı göndermek istiyorum. Bu süreç hassas bir süreç. Özellikle çözüm süreci diye ülkemizde yeni bir dönemi başlattık ve bu yeni dönemi hazmedeyemenler, ülkemizdeki bu özgürlük havasının teneffüs edilmesine ne yazık ki olumlu bakamayanlar, bu tür eylemler içerisine girebilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*