Hatay'da 19 Mayıs Sergisi

Hatay'da 19 Mayıs Sergisi.14314
  • Giriş : 19.05.2009 / 14:48:00

Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Kültür ve Sanat Merkezi'nde 19 Mayıs'ı Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla fotoğraf sergisi açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hatay'ın Anavatan'a katılış serüveninden karelerin de yer aldığı fotoğraf sergisi yanı sıra film gösterimiyle de katılımcılara tarihten bugüne duygusal bir gezinti yaptırıldı.
Sergi ve film gösterimine Hatay Valisi Nusret Miroğlu ve Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başta olmak üzere, askeri, sivil ve siyasi temsilciler de katıldı. Etkinlikte konuşan HAGİAD Başkanı Aykut Özbuğday, özellikle bu yılın, Hatay'ın Anavatan'a katılışının 70. senesi olması nedeniyle önemli olduğunu ifade etti.

Atatürk'ün 'Hatay benim şahsi meselem' sözünü hatırlatan Özbuğday şunları söyledi: "Bu yıl, Hatay'ın Anavatan'a ilhakının 70. yılı olması sebebiyle de önemlidir. Bildiğiniz üzere Hatayımız, Ulu Önder'in kararlı ve doğru stratejisi sonucu, Cumhuriyet'ten 16 yıl sonra, büyük bir diplomatik başarı sonucu, ait olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ne dahil olmuştur. İçinde bulunduğumuz bu bina ise, 1927 yılında sinema binası olarak inşa edilmiş olup, 1938-1939 yılları arasında bağımsız bir devlet olarak tarih sayfalarında yer alan Hatay Devleti Meclisi'nin 40 vekiline ilk toplantı salonu olarak hizmet vermiştir. Daha sonraları belediye binası olarak kullanılan yapı, bu süreçte pek çok tarihi karara tanıklık etmiştir.

Uzun bir süre kimliğine yakışmayan bir amaçla kullanılan bu bina, yapılan restorasyon çalışmaları ve düzenlemelerle, hem kendisine hem de Antakya'mıza yakışır bir kültür merkezi olarak, önemli bir ihtiyaca hizmet vermek amacıyla yeniden kullanıma açılmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*