Hatay'da 'balık bebek' dünyaya geldi

Hatay'da 'balık bebek' dünyaya geldi.21002
  • Giriş : 07.08.2008 / 18:46:00

Hatay'da 2-3 milyonda bir rastlanan ve balık bebek hastalığıyla doğan bebek sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, 2-3 milyonda bir rastlandığı bildirilen ve ''balık bebek'' olarak bilinen genetik hastalıkla dünyaya gelen bebek, kuvözde bir süre bakıma alınmasının ardından Adana'ya sevk edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, eşi Hasan Kalkan tarafından İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne kaldırılan Bahar Kalkan, normal doğumla bir kız bebek dünyaya getirdi.

Amca çocukları olduğu bildirilen çiftin bebeklerinin, genetik bir hastalık taşıdığı anlaşıldı.

Bebeğin ilk tedavisini yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Murşit Acemoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeğin tıp dilinde ''konjenital iktiyozis'' halk arasında ''balık bebek'' olarak bilinen bir genetik hastalıkla doğduğunu ve bu hastalığın 2-3 milyonda bir görüldüğünü kaydetti.

Hastalığın kromozom bozukluğuna bağlı olarak geliştiğini ifade eden Acemoğlu, bebeğin cildinin ciddi oranda problemli, parmaklarının yok denecek kadar küçük olduğunu, kafatası yapısında da sorun bulunduğunu söyledi.

Bebeğin sağlık durumunun şu an için iyi göründüğünü ancak gün geçtikçe kötüleşeceğini ifade eden Acemoğlu, bunun 15 yıllık meslek hayatında karşılaştığı ikinci vaka olduğunu bildirdi.

Acemoğlu, 2 kilo 180 gram olarak dünyaya gelen ve kuvöze alıp yaşam destek ünitesine bağladıkları bebeği daha sonra ileri tetkik ve tedavisinin yapılabilmesi için Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk ettiklerini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*