Hatay'da beş belde kuduz alarmında

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Hatay'da son günlerde ard arda yaşanan kuduz vakaları Valilik, İl Tarım Müdürlüğü ve belde belediyelerin harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım İl Müdürü Selahatdin Mermi ise konu ile ilgili olarak; "Vatandaşlarımızın kuduz vakası konusunda görevlilerimize yardımcı olmaları ve alınan tedbirlere uyulması konusunda hassasiyet gösterilmelidir" dedi.

Çekmece beldesinde yaklaşık 1 ay önce şüpheli bir kedinin birkaç vatandaşa saldırması sonucu ortaya çıkan kuduz vakası İl Tarım Müdürlüğünü harekete geçirdi. Çekmece beldesinde ikamete eden Hakan Ezer'e ait bir ineği ısıran kedinin kuduz olması dolayısıyla belde panik yaşattı. Kimi aileler çocuklarını aşılatmaya götürürken kimileri de kedi ve köpeklerini götürdü.

Bu arada kedinin ısırdığı Hakan Ezer'e ait inek öldü. Tarım İl Müdürlüğü ölen ineğin otopsisini Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne yaptırdı.Sonucun pozitif çıkması ile 6 ay süre ile beldeye canlı hayvan giriş ve çıkışını yasakladı.

Ayrıca aynı beldede 65 kedi köpeğe kuduz aşısı yapıldı. Hatay Valiliği'nin yaptığı yazılı açıklamada Dörtyol Merkez- Özerliçay beldesi, Hassa'nın Söğüt ve Akbez beldelerinde kuduz bulunduğunu bildirdi. Valilik İl İlçe Tarım Müdürlükleri'nin yanı sıra belediye ve muhtarlıklar tarafından gerekli tüm tedbirler alındığını duyurdu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious