Hatay'da kaçakçılara yardım eden 28 asker gözaltında

Hatay'da kaçakçılara yardım eden 28 asker gözaltında.5112
  • Giriş : 16.04.2008 / 12:41:00

Hatay'ın Yayladağı ilçesinden Hassa ilçesinde kadar olan Suriye sınır boyunda kaçakçılık olaylarına karışan ve gözaltına alınan askerlerin sayısı 28'e yükseldi. Sivillerin sayısı ise 45'i buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye sınırında kaçakçılık yapan ve aralarında askerlerin de bulunduğu 105 kişi telefon dinlemesine takılmıştı. Yaklaşık bir aydan bu yana Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma çerçevesinde yürütülen eşzamanlı operasyonda rüşvet vermek ve toplu kaçakçılık suçlarından gözaltına alınmalar başlamıştı.

Kaçakçılık olaylarına karışanlar arasında piyade ve jandarmada görevli yüzbaşı, üsteğmen, uzman çavuş ve erlerin de bulunduğu bildirildi.

Gözaltına alınan askerler, Adana Kolordu Komutanlığı'nda, siviller ise Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sorgulanıyor.

Operasyon bilgisini alan Hassa, Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerindeki kaçakçıların birçoğunun izi sürüldü ve saklandıkları yerlerden bir bir toplandı. Yürütülen operasyonlarda 28'i asker olmak üzere bugüne kadar 73 kişi gözaltına alındı.

Telefon dinlemesine takılan 105 kaçakçıdan 27'sinin ise halen firarda olduğu öğrenildi. Kaçakçılıktan elde edilen gelirin bir bölümünün Hizbullah ve PKK terör örgütüne gittiği iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious