Hatay'da petrol rezervi bulundu

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yaklaşık iki yıldan bu yana Hatay'ın Altınözü ilçesi Kılıçtutan köyünde sürdürdüğü petrol arama etüt çalışmasını umutla sonuçlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TPAO'nun Hatay'ın Suriye sınırına 2 kilometre mesafede bulunan Kılıçtutan köyünde büyük oranda petrol rezervinin tespit ettiği bildirildi. 4 bin metre derinlikte bulunan petrolün yer yüzüne çıkartılması için çalışmalar başlatıldı.

Günde yaklaşık 5 bin varil petrolün çıkartılabileceği umudu TPAO heyecana yolaçtı. Necmetin Okur, Mahmut, Yusuf ve Şerif Yıldız ile Abdurrahman Aşkar isimli çiftçilerin yan yana bulunan tarlasının 4 bin metre derinliğinde büyük oranda petrolün bulunduğunu tespit eden TPAO çalışmalarına geçtiğimiz gün başladı.

Yaklaşık 70 işçi ile petrol çıkartma malzemelerini Kılıçtutan köyünde konuşlandıran TPAO, çalışmalarını 15 dönümlük bir alanda yürütüyor. TPAO'nun sondaj çalışmalarının en az 6 ay süreceği bildirildi. TPAO'nun Adıyaman Bölge Müdürlüğü tarafından hummalı bir şekilde yürütülen çalışmalar 160 ton ağırlığında ve 60 metre uzunluğundaki dev kulelerde sürdürülüyor.

Şantiyedeki işçiler petrol çıkma ihtimalinin yüzde 80-90 oranında olduğunu belirtirken 500 nüfuslu Kılıçtutan köyünde ikamet eden 4 çocuk babası Necmettin Okur ise TPAO'dan 17 bin YTL civarında istimlak bedeli almış. 4,5 dönüm arazisinin her dönümüne 4 bin YTL ödendiğini hatırlatan 73 yaşındaki Okur, "Benimle birlikte Mahmut Yıldız, Yusuf Yıldız, Şerif Yıldız ve Abdurrahman Aşkar isimli şahısların da aynı fiyattan tarlaları da kiralandı. Köyümüzde böyle bir çalışmanın yapılması bizi sevindirdi. Burada petrol çıktığında gençlerimize de belki iş çıkar, köyümüz gelişir, petrol fiyatları düşer" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious