Hatay'daki yangın Suriye'ye de sıçradı

Hatay'daki yangın Suriye'ye de sıçradı .11245
  • Giriş : 18.07.2007 / 13:41:00

Hatay'ın Yayladağı ilçesinde 3 gündür devam eden yangın, Gümrük Kapısı'nın sol tarafından komşu ülke Suriye'ye sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye'de yaklaşık 100 hektarlık alanda etkili olan yangın' Yayladağı'nda da devam ediyor. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Celal Yılmaz ve Antakya Orman İşletme Müdürü Yusuf Çetin'in ekipleri yoğun bir şekilde koordine etmesiyle Yayladağı Gümrük kapısı bölgesindeki yangının büyük bir kısmı kontrol altına alındı.

Yayladağı'nda 300 hektarı kızılçam ormanlık alanı kül eden yangının şuan yalnızca 80 hektarlık alanda etkisini sürdürüyor. Dün gece sabaha karşı da Suriye'nin Laskiye vilayeti bildirilen yangının burada da 100 hektarlık alanda etkili olduğu öğrenildi.

Hatay sınırlarında yangın söndürme çalışmalarına katılan Suriyeli ekipler şimdi kendi topraklarına yöneldi.12 su tankeri ve 20 civarında elamanla Hatay'ın Yayaladağı sınırındaki yangında çalışan Suriyeliler kendi topraklarındaki yangında görev almak üzere çağırıldı.

Yayladağı'ndaki 80 hektarlık alanda devam eden yangına ise Hatay'ın bütün ilçe belediyeleri, orman işletme amirliklerinin yanı sıra çevre illerden Kilis, Kahramanmaraş, Gaziantep'ten de ekipler gönderilerek söndürme çalışmalarına destek veriliyor.

Havandan 2 helikopterin söndür çalışmasını yürütürken karadan da ilçesindeki halk ve köylerdeki vatandaşlar tırmık ve küreklerle yangın söndürmeye katılıyor.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ KAHVECİ HATAY'DA

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki orman yangını konusunda bilgi almak ve çalışmaları yerinde görmek için helikopterle Hatay'a geldi.

Hatay Spor Stadyumu'na helikopterle inen Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, önce Antakya Orman İşletme Müdürlüğüne uğradı.

Burada Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Celal Yılmaz'dan ve Antakya Orman İşletme Müdürü Yusuf Çetin'den brifing alan Kahveci daha sonra yangının olduğu Yayladağı ilçesine helikopterle geçeceği bildirildi. Kahveci'nin yangını havada izleyeceği bildirildi.

Bu arada Türkiye'de, 1 Ocak-11 Temmuz 2007 tarihleri arasında çıkan bin 165 yangında 3 bin 32 hektarlık orman alanı kül oldu. 1-17 Temmuz tarihleri arasında alevlere kurban edilen ormanlık alan miktarı ise 2 bin 500 hektarı ulaştı.

Bu dönemde yanan orman alanının yaklaşık 900 hektarı Bodrum, Manavgat, Denizli, İzmir Hatay ve Mersin yangınlarda kaybedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious