Hatay'dan örnek tepki

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) İskenderun İlçe Teşkilatı Başkanı Mehmet Debooğlu, Hataylı vatandaşları Fransız mallarını boykot etmeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Fransa'da görüşülecek 'Sözde Ermeni Soykırımı'nı tanımayanların cezalandırılması' yasa tasarısının fikir özgürlüklerine ters bir durum olduğunu belirten Debooğlu şöyle konuştu; "Mecliste oylanacak bu yasa tasarısının sonucu ne olursa olsun, böyle bir şeyin olması fikir özgürlüğünün olduğu Fransa'ya yakışmamaktadır. Burada fikir özgürlüğünün cezalandırılması ayıbı var. Avrupa Birliği ve üyesi Fransa, Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesindeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Türklüğü ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılacak aşağılanmayı cezalandırma maddesini kaldırmasını isterken, aynı AB ve onun üyesi Fransa sözde ermeni soykırımını olmadığını söyleyenlerin hapis cezası için yasa teklifi vermekte. Soykırım ne demektir. Bunu açıklamak gerek."

Debooğlu, "Soykırım ile tehciri karıştırmamak gerek. 14 Mart 1914 tarihli Osmanlı İmparatorluğu'nun resmi nüfus kayıtlarını incelediğimizde Osmanlı İmparatorluğu'nda 15 milyon Müslüman, 1 milyon 792 bin Rum, 1 milyon 294 850 Ermeni var. Osmanlı bu rakamlar üzerinde vergi aldı. O zamanlarda ermeni vatandaşlar soykırıma uğramadılar. Ermeniler zamanında itaatsizlik yaptılar ve tehcir edildiler. Zaman artık değişti. Protestolar eskisi gibi bayrak yakmakla olmamalı. Bu son derece mantıksız bir durum. Bu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde, bir zamanlar Fransız mandasında yaşamış olan Hatay'da şu an yaşayan vatandaşlara sesleniyorum. Lütfen Fransız mallarını almayın. Fransız mallarını almayarak boykot edin. Onları en iyi bu şekilde protesto edebiliriz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious