Hatay'ın binlerce yıllık tarihi haritası ortaya çıkartılıyor

Hatay'ın binlerce yıllık tarihi haritası ortaya çıkartılıyor.16813
  • Giriş : 22.03.2008 / 09:19:00

"Hatay'ın zengin bir tarihi mirasa sahip olmasına karşın bu özelliğini çok iyi değerlendirimiyor."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Pamir, ''Asi Nehri Deltası Arkeolojik Araştırma Projesi'' kapsamında gün ışığına çıkartılan ve yer altında var olması muhtemel mimari yapı kalıntılarının belirlenerek bir harita oluşturulacağını belirtti.

Pamir, Hatay'ın zengin bir tarihi mirasa sahip olduğunu, ancak bu özelliğinin çok iyi değerlendirilemediğini söyledi.

Üniversitenin desteği ile başlattıkları proje kapsamında 2002 yılında Samandağ ilçesinin Sutaşı beldesindeki bir höyükte yüzey araştırmaları yaptıklarını ifade eden Pamir, şöyle devam etti:

''Yaptığımız yüzey araştırmasında bu höyükte üst üste farklı dönemlere ait üç ayrı liman tespit ettik. Höyükten bulduğumuz mühür, seramik, toprak eşyalar ışığında Tunç Çağı'ndan İslami döneme kadar buranın en gözde limanlar arasında olduğunu belirledik. Yüzey araştırmasında Yunanistan, Mısır, Kıbrıs gibi yerlerle ticaret yapıldığı ortaya çıktı. Ayrıca delta üzerinde 55 yerleşim noktası da saptandı. O dönemin önemli limanları olan Sabuniye, Al Mina, Seleukeia Pieria'nın gün ışığına çıkartılması için Kültür ve Turizm Bakanlığından kazı için onay bekliyoruz.''

Pamir, kentin zengin bir tarihi kültüre sahip olması nedeniyle toprak altında gün ışığına çıkartılmamış çok sayıda eser bulunduğunu kaydetti.

Toprak altındaki anıtsal kalıntıların yok olmasının engellenmesi, gün ışığına çıkartılanları da koruma altına alınmasını sağlamak amacıyla çalıştıklarını vurgulayan Pamir, bu kapsamda kentin tarihi kalıntılarının yer aldığı harita oluşturacaklarını söyledi.

Yüzey araştırmalarının devam ettiğini vurgulayan Pamir, 2010 yılına kadar kentteki ortaya çıkartılmış ve toprak altındaki olası muhtemel yapıların bir haritada toplanacağını kaydetti.

-''YENİ BİR TURİZM SEKTÖRÜ OLUŞTURACAĞIZ'' -

Pamir, kentin sadece belli başlı tarihi eserleriyle tanındığını ve turistlerin burayı ziyaret ettiğini ifade ederek oluşturacakları haritada herkesin ilgisini çekecek sayısız tarihi yapının yer alacağına dikkati çekti. Pamir, ''artık kentimize gelen ziyaretçiler sadece müzeyi, Sen Piyer Kilisesi gibi önemli yerleri ziyaret etmeyecek. Bunun yanı sıra belgelediğimiz mağara ve kaya mezarlarını görme şansına sahip olacak. Böylece Hatay sadece inanç turizmi ile tanınmayacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious