Hatay'ın tarımı için Afrin'e baraj şart

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Hatay Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Amik ovasında daha iyi tarım yapılabilmesi için Afrin ve Asi nehri üzerene birer baraj yapmanın şart olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Törene katılan Hatay Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Amik ovasında daha iyi tarım yapılabilmesi için Afrin ve Asi nehri üzerene birer baraj yapmanın şart olduğunu ifade ederek, "Yer altı sularımız her yıl 10-15 metre daha derinlere gitmektedir. Bunun en büyük nedene ise ovada sondaj ile yer altı sularının çekilerek sulama yapılması" dedi.

Çakır, Amik ovasında 7 bin sondaj kuyusu bulunduğunu belirterek, "Bundan sonra ovada sondaj vurmak için DSİ bölge Müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir. Daha önceki yıllarda saniyede bin 500 litre su çekilirken şimdi saniyede 700 litre su çekilmektedir. Taban suyu her geçen gün yok olmaktadır. Bunun en büyük nedeni küresel ısınmadan dolayı kışın yeterli yağış olmaması" şeklinde konuştu.

Türkiye İş Kurumu Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık da, bugüne kadar ülke olarak geleneksel usullerle yapılan tarımsal faaliyetlerin daha ilmi ve modern yöntemlerle yapılması gerektiğinin altını çizdi. Bulanık, "Her şeyde olduğu gibi bunu başarmanın temeli insanı eğitmekle mümkündür. Bizler de bu alanda da nitelikli işgücü yetiştirmek suretiyle, daha çok ürün elde edilmesine katkı sağlamış olacağız" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious