Hataylı Alevi önderlerinden birlik çağrısı

Hataylı Alevi önderlerinden birlik çağrısı.11103
  • Giriş : 20.12.2008 / 22:30:00

Hatay'da Alevilerin kanaat önderleri, İstanbul'da yaşanan cami kundaklamalarını kınayarak, birlik ve beraberlik çağırısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alevilerin ileri gelenlerinden Nasriddin Eskiocak, "Cami yakma olayları akıllı insanlar tarafından değil fitne yaratmak isteyenler tarafından yapılıyor. Bu gibi insanlar milletimizi birbirine düşürmek istiyorlar." dedi.

Cami yakanların aleviler olduğunu ileri sürüp ertesi günlerde de Alevilere yönelik eylemler gerçekleştirerek, "Bakın Sünniler Alevilere neler yapıyor?" demeye çalışacaklarına dikkat çeken Eskiocak, bu konuda bütün gençlerin dikkatli olmasını istedi.

Bu gibi hareketleri "insanlıktan mahrum olanların" yapacağına işaret eden Eskiocak, cami yakma olaylarını kınadıklarını aktardı. Cami yakma olaylarının fitne ve ateş olduğunu vurgulayan Eskiocak, "Ateş büyüdükçe geniş alanları kaplar, bundan da hepimiz zarar görürüz. Bunları yapanlar milleti birbirine düşürmek isteyenlerdir." ifadelerini kulandı.

Hatay'da yaşayan Alevilerin Ehlibeyt Vakfı Başkanı Ali Yeral ise, "Bugün camileri kundaklayanlar yarın cemevlerini kundaklarlar." dedi.

Düzenlediği halk toplantılarında da cemaatini bu konuda dikkatli olmaya davet eden Yeral, insanların kutsal değerlerine saygı duymayanların insanın namusuna, canına, malına ve kutsal bayrağımıza da dokunmaktan geri kalmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Cami kundaklama olaylarını kimlerin yaptığı ile ilgili bir soru üzerine de Yeral şöyle konuştu; "Türkiye ne zaman kendi ayakları üzerine durmaya çalışsa ne zaman nefes almaya başlasa birileri gerek yurt dışından gerek yurt içinden insanların en hassas yerinden vurmaya çalışıyor. Milleti birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Bu cennet vatanımız Türkiye'mizin birlik ve beraberliğine kast etmeye çalışmaktadırlar. Ama biz birlik ve beraberliğimizle buna meydan vermeyeceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*