Hataylı Musevilerden İsrail'e kınama

Hataylı Musevilerden İsrail'e kınama.10670
  • Giriş : 15.01.2009 / 18:20:00

İsrail'in Filistin'de yaklaşık bin kişiyi öldürmesi Türkiye'de yaşayan Musevi cemaatlerinden de tepki gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Hatay'da yaşayan Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, İsrail'in yaptığı saldırıları insanlık dışı olarak değerlendirdi.

Her gün televizyonlardan izledikleri haberlerde gördükleri mahsum çocukların öldürülmesine çok üzüldüklerini belirten Şaul Cenudioğlu, Filistin'e yapılanın bir katliam olduğunu vurguladı.

"Biz Musevi asıllı Türkler olarak bu saldırıyı doğru bulmuyoruz. Bu bir insanlık dışı olaydır." diyen Hatay'daki Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu, Filistin halkının yaşadığı dramdan büyük üzüntü duyduklarını ve bu katliamın biran önce son ermesini istediklerini ifade etti.

Cenudioğlu, "İsrail'in Filistin halkına yönelik yaptığı katliamı asla tasvip etmiyoruz. Bu saldırıyı insanlığa yapılan en büyük kötülük olarak görüyoruz. Televizyonlardan ve basından takip ediyoruz, çocukların, masum sivil halkın öldürülmesi bizleri son derece üzüyor ve derinden yaralıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu saldırıyı kim yaparsa yapsın hiçbir şekilde onaylamıyoruz. Bir an önce Birleşmiş Milletler'in bu bölgede barışın sağlanması için girişimlerini hızlandırmasını talep ediyoruz."

Antakya'da 3 semavi dinin temsilcilerinin barış ve hoşgörü içinde yaşadığını hatırlatan Cenudioğlu, Antakya'nın bütün dünyaya örnek olmasını istedi.

Kendi şahsında ve cemaati adına bu yaşananlara çok üzüldüklerini belirten Cenudioğlu, "Biz Antakya'da her dinden insanlar hoşgörü içinde yaşıyoruz. Yıllardan beri Türkiye'de yaşayan Museviler olarak İsrail'in bu yaptığını kesinlikle tasvip etmiyoruz.Biz Antakya'da bir birimizin bayramını bile kutluyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*