Hataylılar, her sabah helikopter sesleriyle uyanıyor

Hataylılar, her sabah helikopter sesleriyle uyanıyor.14133
  • Giriş : 22.09.2007 / 13:47:00

Suriye'de beş gündür devam eden yangınlarda binlerce hektarlık orman kül olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hatay'ın Yayladağı ilçesini sınır komşusu olan Suriye'nin Lazkiye vilayetinde gerçekleşen yangınlara Türkiye'den de 4 helikopter, 23 arasöz, 10 dozer 200 personel Başbakanlığın özel talimatıyla gün boyu müdahale ediyor.

Suriye'deki yangının zaman zaman Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki kızılcam ormanlık alanına da sıçraması yörede kaygı ile izleniyor. 30-40 kilometrelik bir alanı etkisi altına alan yangının yaklaşık 30 ayrı noktada olması Yunanistan'daki yangınlarla benzerlik gösteriyor. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Cemal Yılmaz, Antakya Orman İşletme Müdürü Yusuf Çetin, Suriye sınırlarında söndürme çalışması yapan ekiplerin başında bulunuyor. Bunun haricinde ise çevre illerden de gelen arazöz, iş makineleri ve 200 civarında orman işçisinin de Suriye'den sınırlarımıza sıçrayacak olası yangına karşı teyakkuzda bekletiliyor.

Antakya Orman İşletme Müdürü Yusuf Çetin Suriye'deki yangının çok büyük olduğunu söyledi. Çetin, 3 gün önce Suriye'den sınırlarımıza sıçrayan yangında ise Yayladağı'nın Topraktutan köyü mevkiinde de 50 hektarlık kızılçam ormanlık alanın kül olduğunu aktardı. Çetin, bu sıralar ise Suriye'deki yangının zaman zaman Yayladağı'nın Kızılçat mevkiine sıçradığını sözlerine ekledi.

HATAYLILAR HER SABAH HELİKOPTER SESİYLE UYANIYOR

Suriye'deki yangınlara müdahale eden helikopterlerin Antakya Atatürk Stadında geceyi geçirmesiyle Hataylılar her gün saat 06.00 da helikopter gürültüsüyle uyanıyor. Peş peşe havalanan 4 yangın söndürme helikopterlerin gün içinde birkaç kez yakıt ikmali için havalandıkları stada geliyor. Gece dönüşleri de iftar saatine denk gelince helikopterlerin gürültüsü top sesinin gürültüsüne karışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious